تنها 26 درصد مصری‌ها در انتخابات پارلمانی شرکت کردند

کمیته عالی انتخابات مصر از مشارکت ضعیف مردم این کشور در مرحله اول انتخابات پارلمانی خبر داد و اعلام کرد که نسبت مشارکت در این انتخابات 26.5 درصد بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، کمیته عالی انتخابات مصر با اعلام نتایج اولین مرحله از انتخابات پارلمانی مصر تاکید کرد که نسبت مشارکت در این انتخابات در پایین‌ترین حد خود بوده و تنها 26.5 درصد از مردم مصر در این انتخابات شرکت کردند.

ایمن عباس، رئیس کمیته عالی انتخابات مصر اعلام کرد که بیش از هفت میلیون مصری در مرحله نخست انتخابات پارلمانی مصر شرکت کردند و لیست فی حب مصر اکثر کرسی‌ها را به دست آورد.

عباس تاکید کرد که استانی که بیشترین رای را داشت استان الوادی الجدید با 37 درصد رای و کمترین استان از لحاظ مشارکت با 21 درصد رای استان جیزه بود.

برخی منابع مصری نیز اعلام کردند که بیشتر شرکت‌کنندگان زنان و افراد مسن بودند.

در همین حال کمیته عالی انتخابات گزارش داد: میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی در مقایسه با انتخابات سال 2011 که اسلام‌گراها پیروز آن بودند، بسیار کاهش یافته است.

این در حالی است که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر پیش از آغاز انتخابات در سخنانی تلویزیونی مردم مصر را به شرکت در این انتخابات فراخواند. در همین حال برای کارکنان دولت یک نیم روز تعطیلی اعلام شد تا بتوانند رای‌شان را در صندوق‌ها بیندازند.

در مرحله اول انتخابات پارلمانی فهرست "فی حب مصر" (به عشق مصر) که حامی سیسی است با کسب 60 کرسی پیروز شد.

دور دوم از مرحله اول انتخابات مصر قرار است در 13 استان و در تاریخ 17 و 18 ماه جاری میلادی در خارج مصر و 18 و 19 در داخل این کشور برگزار شود.

این انتخابات اولین انتخابات پارلمانی مصر از زمان روی کار آمدن سیسی است.

انتهای پیام

کد N1000141