بی‌خبری آمریکا از کمپ بزرگ آموزشی القاعده در افغانستان

نیروهای ائتلاف تحت امر آمریکا در افغانستان اعلام کردند: یکی از کمپ‌های آموزشی القاعده در جنوب افغانستان که هدف حملات گسترده هفته اخیر بود از نوامبر سال گذشته میلادی فعالیت داشته و آمریکا تا ژوئیه سال جاری میلادی از جزئیات کامل آن بی خبر بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، اوایل ماه جاری میلادی حملات هوایی آمریکا به همراه حملات نیروهای زمینی آمریکا و افغان عملیات جنگی را در منطقه شورابک واقع در ولایت قندهار و در نزدیکی مرز پاکستان صورت گرفت.

القاعده این دو مکان را یکی به وسعت یک مایل و دیگری به وسعت 30 مایل ایجاد کرده و کنترل آن را بر عهده داشت. نیروهای ائتلافی 63 حمله هوایی به این سایت صورت داده و تیم حمله زمینی متشکل از 200 نیروی افغان و آمریکایی به هر دو هدف حمله زمینی کردند. آمریکا برآورد کرده که بیش از 160 تروریست مظنون از گروه‌های متفاوت در این حمله کشته شده‌اند.

مقامات آمریکایی گفتند: آنها معتقدند تعدادی از شبه نظامیان القاعده و گروه‌های تروریستی مرتبط با آن به خاطر فشار عملیات‌های نظامی پاکستان به افغانستان آمده‌اند.

ژنرال ویلسون شافنر، سخنگوی پنتاگون گفت: حمله 11 اکتبر سال جاری میلادی یکی از بزرگترین حملات زمینی بود که ما در افغانستان انجام داده‌ایم. آمریکا به یکی از پناهگاه‌های بزرگ القاعده حمله و تعداد بسیاری تسلیحات و تجهیزات دیجیتال رسانه‌ای را تصرف کرد.

وی اعلام نکرد که چه مدت القاعده توانسته از ردیابی‌های آمریکا در اینجا فرار کند. نیروهای ائتلافی به شبکه سی ان ان گفتند که این حمله پس از صدها ساعت نظارت صورت گرفت اما اعلام نکردند که چرا پیشتر این کمپ مورد حمله قرار نگرفته بود.

نیروهای ائتلافی در ادامه این ایمیل نوشتند: مهمترین مسئله این است که این کمپ برای اهداف آموزشی و آماده کردن پرسنل دشمن ایجاد شده بود. این کمپ در سطح آموزش فنی بسیار منحصر به فرد است. این کمپ آموزشی شامل مناطق آموزشی اولیه و پیشرفته نیز می‌باشد. آموزش‌ها شامل آمادگی جسمانی، آموزش با سلاح‌های کوچک و تجهیزات انفجاری پیشرفته، تولید مواد منفجره و آموزش تک تیراندازهای بسیار ماهر است.

انتهای پیام

کد N1000110