پیشنهاد روزنامه جوان برای ترکیب هیات مد نظر رهبری در نامه به رئیس جمهور

روزنامه جوان در مطلبی با عنوان "هیئت رصد و پیشرفت برجام باید جامع باشد" پیشنهاداتی برای ترکیب این هیئت ارائه کرد.

در مطلب روزنامه جوان آمده است:

در نامه مقام معظم رهبري به رئيس‌جمهور، يكي از مطالبات، تشكيل «هيئت قوي و آگاه براي رصد و پيشرفت كارها و انجام تعهدات طرف مقابل» است. بدون ترديد اولين شاخصه تشكيل اين هيئت فراگيري حقوقي، ساختاري و سلايق است. به اين معني كه تركيب آن مي‌تواند مؤيد منتقدان و موافقان از يك سو و ساختارهاي مؤثر و مرتبط در نظام از سوي ديگر باشد. جامعيت چنين هيئتي مانع از كم اعتمادي به گزارش‌هاي آن خواهد شد و فصل الخطاب بودن آن در ارائه گزارش‌ها پذيرفته خواهد شد. به صورت طبيعي اين مطالبه رهبري معظم انقلاب نياز به دستورالعمل و كارگروه خواهد داشت تا زمينه‌هاي اجرايي آن فراهم شود، بنابراين براي تركيب چند وجهي آن مي‌توان سه تركيب ذيل را پيشنهاد نمود:
1 ـ هيئت بايد تركيبي متشكل از متخصصين فني، حقوقي، روابط بين‌الملل، سياسي و اقتصادي باشد.
2 ـ هيئت بايد تركيبي از منتقدان دلسوز و موافقان باشد تا بر سر خروجي آن اختلافات به جامعه سرازير نشود.
3 ـ هيئت بايد تركيبي از نهادها و ساختارهايي همچون، شوراي‌عالي امنيت ملي، وزارت خارجه، نماينده نيروهاي مسلح، سازمان انرژي اتمي، مجلس، قوه قضائيه، وزارت اقتصاد و دارايي باشد تا از جايگاه حقوقي هر كدام منافع ملي و مسائل مرتبط بررسي و اعلام‌نظر شود.
اميد است با تشكيل سريع چنين هيئت جامعي، هم نظارت قوي صورت گيرد و هم سلايق مختلف در آن به هارموني برسد و در دوران پسابرجام مسائل دوران برجام بي‌جهت ذهنيت اجتماعي را درگير نكند.

29214

کد N1000017