یک عضو مجمع نیروهای خط امام(ره):

عزاداری امام حسین(ع) را مطابق با شأن ایشان برگزار کنیم

عزاداري

یک عضو مجمع نیروهای خط امام(ره) گفت: جلسات عزاداری امام حسین (ع) باید با منطق و عمل حسینی همراه باشد تا بتوانیم پاسخگوی سیدالشهداء(ع) باشیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین "علی‌اصغر رحمانی خلیلی" شامگاه چهارشنبه طی سخنانی در دارالزهراء تهران با محوریت اصول و پایه‌های دعوت در دین اسلام، اظهار کرد: سیدالشهداء(ع) ادامه دهنده همان سنتی بود که جدش پیامبر خاتم (ص) آن را بنیان نهاده بود و آنچه از سنت پیامبر(ص) و روش ائمه معصومین(ع) برمی‌آید این است که باید جایگاه اسلام و مسلمانان در مرتبه‌ای باشد که خطر انحراف از آن‌ها دور شده و در صدر امت‌های جهانی باشد.

وی با طرح این پرسش که "آیا قرآن و سیره رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) تعریفی برای انسان، خانواده و جامعه سالم دارند یا نه؟" اظهار کرد: دشمنان می‌کوشند مسلمانان را به عنوان کسانی که توحش می‌ورزند و از عقلانیت بهره‌ای نبرده‌اند، به جهانیان معرفی کنند و ما با تکیه بر آیات قرآن و احادیث معصومین(ع) می توانیم هم به پرسش طرح شده پاسخ دهیم و هم در برابر این تعریف دشمنان اسلام ایستادگی کنیم.

عضو مجمع نیروهای خط امام(ره) ضمن برشمردن رشد، صلاح، تبیین و تفکر به عنوان اصول چهارگانه دعوت در اسلام اظهار کرد: اگر به این 4 رکن اساسی توجه کنیم هم می‌توانیم تعریف درستی از انسان، خانواده و جامعه سالم ارائه دهیم و هم جلوی انحرافات در اسلام را بگیریم.

وی این 4 مفهوم را بیانگر اصول اصلی اسلام دانست و اظهار کرد: هریک از این موارد دارای مختصات مربوط به خود هستند و اگر مسلمانان بتوانند آن‌ها را در زندگی خود کاربردی سازند، در مقابل مخالفان با منطق، استدلال و حجت بازگو خواهند کرد که اسلام دین جنگ و خشونت نیست بلکه دین منطق است.

عضو مجمع نیروهای خط امام(ره) افزود: اولین اصلی که در اسلام مطرح است اصل رشد است که به معنای هدایت یافتن و در راه درست و صحیح قرار گرفتن است و خداوند نیز در آیات فراوانی از قرآن راجع به رشد با انسان سخن می‌گوید و آثار، منافع و موانع آن را بیان می‌کند.

وی یادآور شد: جامعه‌ای که رشد و هدایت و قرارگرفتن در مسیر درست را نداشته باشد جامعه‌ای محکوم به فنا و نیستی است.

رحمانی خلیلی همچنین با اشاره به اصل دوم از اصول دعوت در اسلام، اظهار کرد: اصل دوم به صلاح بازمی‌گردد و ما کمتر از آن سخن گفته‌ایم و صلاح را می‌توان روشن‌گفتن و روشن عمل کردن معنا کرد.

وی با اشاره به اینکه صلاح، راه درست پیروی را به انسان نشان می‌دهد، اظهار کرد: تقلیدی که در آن منطق و استدلال وجود نداشته باشد هیچ ارزشی ندارد بلکه باید پیروی براساس آگاهی باشد و مردم با آگاهی به دنبال عمل کردن به وظایف خود بروند.

این عضو مجمع نیروهای خط امام(ره)، پیام سیدالشهداء(ع) را نیز براساس اصول چهارگانه دعوت در اسلام دانست و اظهار کرد: مبنای حرکت امام حسین (ع) در عاشورا همین توجه به تبیین عمل خود و نیز پی گرفتن راه صلاح و استفاده از تفکر برای ایجاد رشد در جامعه بود و در واقع امام حسین (ع) برای احیای دین قیام کرد.

او ادامه داد: اگر نهضت امام حسین (ع) نبود، اسلام حرکت و تاثیرش را در همان دوران متوقف ساخته بود و به همین دلیل است که می توان سیدالشهداء(ع) را احیاگر دین نامید.

وی، اصلاح‌گری را دومین هدف قیام امام حسین (ع) دانست و گفت: حسین(ع) با اصلاح‌گری در حرکت خود منطق قیامش را نشان داد و با ایستادگی بر عقیده‌اش به پیروان خود آموخت که نباید زیر بار ستم بروند.

عضو مجمع نیروهای خط امام(ره) همچنین با اشاره به مراسم‌ سوگواری در ایام محرم یادآور شد: باید بکوشیم در عزاداری‌های خود طوری عمل کنیم که در نهایت بر عقاید خود ثابت قدم بمانیم و تزلزلی نشان ندهیم، چرا که شهادت‌طلبی امام حسین(ع) راهی بود تا از طریق آن هم حق و باطل را شناخت و هم فضایی فراهم کرد تا ایثار و گذشت که مورد غفلت مسلمانان قرار گرفته بود دوباره احیا شود.

او تاکید کرد: جلسات عزاداری امام حسین(ع) باید هم با منطق حسینی و هم با عمل حسینی همراه باشد و اگر نتوانیم اهداف امام حسین(ع) را جامه عمل بپوشانیم نمی توانیم خود را عزادار واقعی آن حضرت بدانیم و در این صورت بعید است بتوانیم پاسخگوی سیدالشهداء(ع) باشیم و جلساتی را در شان ایشان برگزار کرده باشیم.

خلیلی در پایان نیز به فاجعه منا اشاره کرد و گفت: جنایتی که آل سعود و وهابی‌ها که همان خوارج هستند در مکه انجام دادند هیچ پاسخ و توجیهی برنمی‌دارد و امیدواریم فضایی به وجود بیاید که هم داعش و هم وهابی‌ها از میان بروند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم چهره‌هایی چون حجج اسلام سید حسن خمینی، موسوی خوئینی‌ها، مجید انصاری، عبدالواحد موسوی لاری و علی اکبر محتشمی‌پور و جمعی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N999801