امیرعبداللهیان در دیدار مشاور امنیت ملی انگلیس:

راهکار نظامی در غرب آسیا باعث گسترش تروریسم شده است

سیاسی

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه گفت: وجه مشترک تحولات منطقه این است که راهکارهای نظامی نه فقط مشکلات را رفع نکرده است، بلکه شاهد پیچیده‌تر شدن آن و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه بوده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، حسین امیرعبداللهیان در دیدار با مشاور امنیت ملی نخست وزیر انگلیس در خصوص موضوعات مورد علاقه دو طرف و مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم تبادل نظر کرد.

وی در این دیدار با اشاره به آغاز اجرای برجام از جانب طرف‌های این توافق ابراز امیدواری کرد، در دوره جدید براساس واقعیات و ظرفیت های موجود، شاهد همکاری ایران و انگلیس در زمینه های مختلف باشیم.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به تحولات سریع و پیچیده در منطقه به ویژه اوضاع عراق، سوریه، لیبی و یمن افزود: تحولات در منطقه با هم مرتبط است و آنچه در این کشورها روی می‌دهد، از هم جدا نیست و نباید با آن گزینشی برخورد کرد.

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: وجه مشترک تحولات منطقه این است که تاکنون راهکارهای نظامی نه فقط مشکلات ایجاد شده را رفع نکرده است، بلکه شاهد پیچیده‌تر شدن آن و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در منطقه بوده ایم.

وی افزود: از جمله اقدامات نظامی که سبب توسعه تروریسم و افراطی‌گری و فعالیت های گروه های تروریستی در منطقه شده، توسل به زور در یمن است.

لیل گراند: راهکار سیاسی، تنها راه حل برون‌رفت غرب آسیا از شرایط کنونی است

مشاور امنیت ملی نخست وزیر انگلیس نیز در این دیدار، با ابراز خرسندی از پیشرفت مراحل اجرای توافق هسته‌ای، نقش جمهوری اسلامی ایران را در منطقه مهم دانست.

«مارک لیل گراند» با ابراز نگرانی از تشدید فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه، موج فزاینده آوارگان سوری به اروپا را نتیجه ناامنی و بی‌ثباتی در این منطقه دانست و همکاری میان کشورهای تاثیرگذار در این تحولات به ویژه ایران را برای کنترل وضعیت ایجادشده خواستار شد.

وی با تاکید بر اینکه راهکار سیاسی تنها راه حل برون‌رفت از شرایط کنونی است، خواستار تحرک بیشتر کشورهای موثر بر روند این تحولات شد.