سایه سنگین نارضایتی بر کنفراس مطبوعاتی عباس و بان‌کی‌مون

محمود عباس و دبیرکل سازمان ملل در پایان مذاکرات امروز خود در رام‌الله در کنفرانسی مطبوعاتی که سایه سنگین اختلاف و نارضایتی بر آن مشهود بود، به بیان اظهارات خود پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، محمود عباس،‌ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی با برشمردن برخی جنایات ارتش رژیم صهیونیستی و شهرک نشینان مسلح علیه فلسطینیان گفت: اکنون ما دیگر نه سلاحی در اختیار داریم و نه توانایی مقابله با ارتش و شهرک نشینان اسرائیلی را داریم، ما از سازمان ملل و جامعه جهانی می‌خواهیم که از ملت فلسطین دفاع کند.

وی گفت: ارتش اسرائیل و شهرک نشین‌هایی که از سوی تل آویو حمایت می‌شوند روزانه جوانان و کودکان ما را به قتل می‌رسانند و ما توانایی مقابله با این اقدامات را نداریم. جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در حمایت از فلسطین و ملت آن پایبند باشد.

وی گفت: قتل و کشتار روزانه که به شکل سیستماتیک از سوی اسرائیلی‌ها بر ما تحمیل می‌شود به بیشترین میزان خود رسیده است. اقداماتی که نتانیاهو در پیش گرفته صرفا به درگیری دینی دامن خواهد زد.

محمود عباس در عین حال تاکید کرد که وی و رهبران فلسطینی خواهان بازگشت به مذاکرات صلح هستند به شرط اینکه طرف اسرائیلی نیز به آن پایبند باشد.

عباس ادامه داد: همانگونه که جامعه جهانی نیز خواستار آن است، ما می‌خواهیم مساله شهرک سازی‌های غیرقانونی اسرائیل و نیز آزادی اسیران فلسطینی که سال‌هاست در زندان‌ها نگهداری می‌شوند در مذاکرات گنجانده شود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اتهامات اخیر نتانیاهو علیه وی که در آن عباس را داعشی و تروریست خوانده بود گفت: این اظهارات نتانیاهو به هیچ وجه در مورد ما صدق نمی‌کند. ما فلسطینی هستیم و با تروریسم القاعده، داعش، النصره و شهرک نشین‌های تروریست مقابله می‌کنیم اما خود نتانیاهو کجا ایستاده؟ بنا به اذعان رسانه‌های داخلی اسرائیل خود وی حامی داعش، ترور و تروریسم است.

دبیرکل سازمان ملل نیز که به شدت تلاش می‌کرد تا از محکوم کردن اقدامات شهرک نشینان سرباز بزند تنها به این بسنده کرد که "سازمان ملل خشونت از سوی دو طرف را نفی می‌کند و خواهان بازگشت به صلح و آرامش است."

وی گفت: با خشونت نمی‌توان به صلح و ثبات رسید و اقدامات یکجانبه نیز از سوی هر دو طرف باعث پیچیده‌تر شده اوضاع می‌شود. خشونت‌ها در فلسطین به حد نگران کننده‌ای افزایش یافته و باید به هر طریقی مانع از دامنه‌دار شدن آن بشویم.

بان کی مون گفت: با نتانیاهو صحبت کردم و از وی خواستم تا شهرک سازی‌های غیرقانونی در کرانه باختری را متوقف کند و بیشترین خویشتنداری را در رویارویی با جوانان فلسطینی از خود نشان دهد.

دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به خبرنگاری که از طفره رفتن‌های وی به ستوه آمده بود و از دبیرکل سازمان ملل خواست تا مشخصا بگوید اقدامات شهرک نشین‌ها را تروریسم می‌داند و آن را محکوم می‌کند یا خیر گفت: من از اقداماتی که در فلسطین روی می‌دهد و جان شهروندان را می‌گیرد بسیار ناراحت هستم و با خانواده قربانیان همدردی می‌کنم. هیچ توجیهی برای کشتن یکدیگر نداریم. من از دو طرف می‌خواهم تا به ملت خود بقبولانند که خشونت راه به جایی نمی‌برد.

وی ادامه داد: من خشم جوانان فلسطینی را درک می‌کنم چرا که زندگی آنها در سایه اشغال در حال سپری شدن است روی سخن من با اسرائیل است که به عنوان یک دولت و ارتش به رویارویی با فلسطینی‌ها پرداخته است. ما از مسئولان اسرائیلی می‌خواهیم تا بیشترین حد ممکن از خویشتنداری را با کودکان و جوانان فلسطینی در پیش بگیرند و حتی از آسیب زدن به آنهایی که دست به عملیات علیه اسرائیلی‌ها می‌زنند نیز خودداری کند.

مذاکرات امروز عباس و بان کی مون در حالی امروز به پایان رسید که طرف فلسطینی از موضع غیربازدارنده سازمان ملل و شورای امنیت بسیار ناخرسند است و این ناخرسندی در جو کنفرانس مطبوعاتی امروز و سخنان رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به خوبی مشهود بود.

انتهای پیام

کد N999373