تشدید مقابله با تروریسم محور مذاکرات نواز شریف در آمریکا

آمريكا,پاكستان

کاخ سفید به دنبال سفر نخست‌وزیر پاکستان به این کشور اعلام کرد که اولویت واشنگتن در مذاکراتش با اسلام آباد نحوه مقابله با عناصر افراطی است که در داخل پاکستان مرتکب فعالیتهای تروریستی و اقدامات وحشتناک شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسیا، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت: آمریکا با پاکستان روابط امنیتی مهمی دارد به نحوی که نیروهای امنیتی ما توانسته‌اند از راه‌های مختلف به شکل موثر تلاش‌هایشان را هماهنگ کنند و این باعث بهبود وضعیت امنیت ملی دو کشور آمریکا و پاکستان شده است.

سخنگوی کاخ سفید عنوان کرد: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که قرار است فردا (پنج‌شنبه) با نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان در کاخ سفید دیدار کند قصد دارد در این مورد بحث کند که پاکستانی ها چگونه می‌توانند تلاش بیشتری برای تقویت روابط دو کشور و پیشبرد منافع امنیتی کشورهای ما انجام دهند.

ارنست همچنین عنوان کرد: روشن است که عناصر افراطی در داخل خاک پاکستان هستند که مرتکب اقدامات وحشتناک خشونت آمیز و تروریستی در این کشور شدند و برخورد با این مساله اولویت مشتر هر دو کشور است.

وی افزود: خطری که از کل منطقه احساس می‌شود، تهدیدی است که پاکستان باید در درجه اول با آن تعامل داشته باشد و این اهمیت روابط امنیتی ما با پاکستانی‌ها را نشان می‌دهد.

ارنست ادامه داد که اوباما همچنین با نواز شریف در خصوص لزوم بازگرداندن طالبان به مذاکرات صلح در افغانستان بحث خواهد کرد. وی تاکید کرد: دولت پاکستان در داخل این کشور میزبان یکی از نخستین دورهای مذاکرات آشتی میان دولت افغانستان و طالبان بود.

بنابراین روشن است که دولت پاکستان درک می‌کند که این تلاش‌های صلح تا چه حد مهم هستند و خرسند هستیم از اینکه آنها برای تسهیل مذاکرات سازنده در افغانستان تلاش می‌کنند

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به اینکه آیا دولت آمریکا احساس می‌کند پاکستان تلاش کافی برای مقابله با افراط گران در افغانستان نمی‌کند، گفت: البته در روابط میان پاکستان و آمریکا پستی بلندی‌های وجود داشته است.

وی افزود: رئیس جمهوری آمریکا امیدوار است که روابط میان دو کشور را براساس منافع مشترک تقویت کند و به این ترتیب با نیروهای افراط‌گر در این منطقه از جهان مقابله کند.

ارنست خاطرنشان کرد: این مساله‌ای است که پاکستان باید در منطقه نزدیک به خود با آن تعامل داشته باشد و ما تمایل داریم در این زمینه تا حد امکان کمک کنیم زیرا اصولا معتقد هستیم که موفقیت پاکستان در جنگ علیه این عناصر افراط گر به نفع ما نیز خواهد بود. نواز شریف همچنین امروز (چهارشنبه) در جریان سفرش به آمریکا با جان کری، وزیر امور خارجه این کشور دیدار می‌کند.

انتهای پیام

کد N999092