خوشرو: خشونت‌طلبی در منطقه مانع دستیابی به اهداف توسعه پایدار است

سیاسی

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در کمیته دوم مجمع عمومی این سازمان در مورد اولویت های کشورمان در زمینه توسعه پایدار به تحقق اهداف توسعه هزاره ایران ، بر اهمیت سند دستور کار توسعه ۲۰۳۰ و توجه ایران به احقاق اهداف این سند تاکید کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، غلامعلی خوشرو با اشاره به فعالیت های کمیته ملی توسعه پایدار در کشور، به برخی اقدامات صورت گرفته در این زمینه از جمله افزایش آگاهی های عمومی در سطح جامعه و ورود مباحث پایه ای مربوط به آن در برنامه های آموزشی درسی، احیای تالاب ها، سیاست های جدید در مورد سدسازی و احیای دریاچه ها پرداخت.

وی در ادامه به چالش های پیش روی کشورمان مثل خشکسالی، کمبود آب، آلودگی هوا، تخریب زمین، بیابان زایی و بلایای طبیعی از جمله زلزله پرداخت و بر اهمیت همکاری های بین المللی برای مقابله با این مشکلات تاکید کرد.

سفیر کشورمان با اشاره به چالش های منطقه ای مثل فقر، تخریب زمین، خشکسالی و گرمتر شدن اقلیم گفت: خشونت طلبی و تروریسم در این منطقه مانع دستیابی به اهداف توسعه پایدار بوده و ضمن افزایش فقر و تخریب محیط زیست در سطح منطقه باعث شده تا دستیابی به چنین اهداف مهمی عملا از دستور کار خارج گردد.

بر همین اساس سفیر کشورمان بر اهمیت و ضرورت تدوین یک برنامه اقدام منطقه ای برای دستیابی به اولویت های اصلی کشورهای منطقه در راستای اهداف توسعه پایدار تاکید کرد.

غلامعلی خوشرو ضمن تاکید بر اصولی همچون حاکمیت کشوری و اصل مسئولیت مشترک، تحقق دستورکار 2030 را مستلزم اعمال سیاست های غیرتبعیض آمیز و مشارکت جدی جهانی بویژه از طریق انتقال فناوری و دانش های نوین، ظرفیت سازی، تسهیل تجارت و تسهیل دستیابی به منابع مالی دانست.

یاداور می شود که دستورکار 2030 برای دستیابی به توسعه پایدار دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف خاص است. این سند در تاریخ 3 مهر سال جاری در سازمان ملل متحد به تصویب رهبران کشورها رسید.

اجرای این سند از ژانویه 2016 آغاز و تا ژانویه 2030 میلادی ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام

کد N999004