از سوی نماینده کشورمان مطرح شد؛

تأکید ایران بر نقش محوری مجمع عمومی در انتخاب دبیرکل سازمان ملل

سیاسی

نماینده کشورمان در سازمان ملل متحد، با اشاره به آغاز فرایند انتخاب دبیرکل جدید این سازمان در ۲۰۱۶، بر نقش محوری مجمع عمومی در انتخاب دبیرکل جدید تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامعلی خوشرو نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، روز گذشته در جلسه بحث عمومی شورای امنیت در مورد روش‌های کاری شورای امنیت به نمایندگی از جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد.

خوشرو اظهار داشت: جنبش عدم تعهد شفافیت، پاکدستی  و استمرار مواضع را از جمله اصول اساسی کار شورای امنیت می‌داند که متأسفانه در موارد بسیاری نقض شده است.

وی گفت: شورای امنیت عموماً با موضوعات برخورد گزینشی داشته و به برخی موضوعات بسیار بیش از حد پرداخته، در حالیکه به پاره‌ای از موضوعات مهم بی‌اعتنا است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، با اشاره به توصیه‌های اعضای جنبش عدم تعهد برای بهبود روش‌های کاری شورای امنیت تعدادی از مهمترین این توصیه‌ها را برشمرد.

خوشرو در ادامه افزود: اعضای جنبش عدم تعهد همواره با استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پیگیری اهداف سیاسی مخالفت کرده و معتقدند که شورا باید بی‌طرفانه و غیرگزینشی اقدام کرده و در مقابل اقدامات خود پاسخگو باشد؛ همچنین لازم است شورا از مداخله در اموری که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی به شمار نمی‌آید، خودداری کند و صرفاً در چارچوب اختیارات واگذار شده به آن در منشور ملل متحد عمل کند.

وی گفت: در سال‌های اخیر شورای امنیت در حالی که در بسیاری از وضعیت‌ها سریعاً به فصل هفت منشور ملل متحد و صدور مجوز استفاده از زور متوسل شده، در برخی وضعیت‌ها سکوت و انفعال در پیش گرفته است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: بر اساس منشور ملل متحد، توسل به فصل هفت منشور باید بعنوان آخرین راه حل در دستور کار شورا قرار گیرد و پیش از آن لازم است که از همه ظرفیت‌های فصول ششم و هشتم منشور در مورد حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی و نیز امکانات سازمانهای منطقه‌ای استفاده شده باشد.

خوشرو در پایان با اشاره به آغاز روند انتخاب دبیرکل جدید سازمان در سال ۲۰۱۶ بر مواضع جنبش عدم تعهد در این مورد و بویژه بر لزوم تقویت نقش محوری مجمع عمومی در انتخاب دبیرکل جدید تاکید کرد.