دیدار بان کی مون با رهبران اسرائیل و هشدار درباره وقوع فاجعه در سرزمین‌های اشغالی

دبیر کل سازمان ملل در سفر خود به سرزمین‌های اشغالی با رهبران رژیم صهیونیستی دیدار کرد و در سخنانی نسبت به استفاده مفرط از زور برای سرکوب فلسطینی‌ها در قدس هشدار داد. وی قرار است گزارش سفر خود را به نشست فوق‌العاده امروز شورای امنیت ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته به طور غیر منتظره وارد سرزمین‌های اشغالی شد و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و روون ریولین، رییس رژیم صهیونیستی، دیدار کرد و نسبت به استفاده مفرط از زور در قدس هشدار داد.

بان کی مون پس از دیدار خود با نتانیاهو، تمامی خشونت‌ها علیه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را محکوم کرده و نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع هشدار داد. وی گفت: این اقدامات موجب نگرانی است. افزایش تنش‌ها و اقدامات خشونت آمیز، پاسخ مشابه بعدی را باعث می‌شود.

بان کی مون با بیان اینکه نگرانی و خشم اسرائیلی‌ها را درک می‌کند گفت: برخی اقدامات امنیتی احتمالا موجب احساس ناامیدی و یأس در میان فلسطینی‌ها می‌شود و نبود افق سیاسی به دلیل درگیری‌های اخیر است.

وی هشدار داد: خشونت تنها به از بین رفتن امید و آرزوهای فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور خود می‌انجامد. اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در آستانه ورود به فاجعه جدیدی هستند.

بان کی مون در دیدار با روون ریولین، رییس رژیم صهیونیستی نیز تاکید کرد که اگر برای توقف خشونت‌ها در قدس هرچه سریعتر اقدام ‌نشود اوضاع بدتر خواهد شد. ما باید برای آینده کودکانمان از چنین گرداب خطرناکی بیرون بیاییم.

وی بر پایبندی سازمان ملل به راهکار تشکیل دو کشور تاکید کرد.

این در حالی است که نتانیاهو مدعی شده که رژیم صهیونیستی برای آرام کردن اوضاع در قدس و کرانه باختری و اطراف نوار غزه تلاش می‌کند.

نتانیاهو در بازدید از مناطق اطراف نوار غزه گفت که وخیم شدن اوضاع در یکی از جبهه‌هامی‌تواند موجب وخامت اوضاع در مناطق دیگر شود.

وی گفت: اکاذیب رهبران مسلمان که می‌گویند اسرائیل به نقض قوانین درباره مسجدالاقصی می‌پردازد موجب افزایش خشونت‌ها شده. اسرائیل از زور مفرط علیه حملات فلسطینی‌ها استفاده نمی‌کنند.

نتانیاهو در دیدار با بان کی مون نیز مدعی شد: زمانی که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که اسرائیل مسجدالاقصی را تهدید می‌کند به این معنی است که به جنبش حماس و گروه تروریستی داعش پیوسته است.

نتانیاهو تاکید کرد: محمود عباس با گفتن این حرف که ارتش اسرائیل مسجدالاقصی را تهدید می‌کند به فلسطینی‌ها دروغ می‌گوید، اسرائیل از تمامی اماکن مقدس از جمله مسجدالاقصی دفاع می‌کند. فلسطینی‌ها همان کسانی هستند که یهودیان و مسیحیان را از رفتن به مسجدالاقصی منع می‌کند و این نقض قوانین محسوب می‌شود.

وی افزود: "تروریسم فلسطینی" ناشی از شهرک‌سازی‌ها یا توافقنامه صلح نیست بلکه ناشی از تمایل آنها به از بین بردن اسرائیل است. محمود عباس از چند روز پیش از عملیات‌های فلسطینی‌ها در قدس استقبال کرده و هیچ یک از عملیات‌هایی را که فلسطینی‌ها انجام داده‌اند محکوم نکرده است.

از سویی دیگر دیپلمات‌های سازمان ملل اعلام کردند که بان کی مون، امروز (چهارشنبه) به کرانه باختری می‌رود تا با محمود عباس دیدار کند و سپس طی گفت‌وگوهایی پشت‌درهای بسته شورای امنیت را در جریان مذاکرات خود در خاورمیانه جهت کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطین می‌گذارد.

به گفته دیپلمات‌ها بنا به درخواست بان کی مون نشست فوق العاده شورای امنیت از ساعت 19 به وقت گرینویچ آغاز می‌شود.

انتهای پیام

کد N998750