در اقدامی تلافی جویانه؛

برزیل از جمع کشورهای ناظر بر انتخابات پارلمانی ونزوئلا خارج شد

سیاسی

عدم تمایل برزیل به نظارت بر روند انتخابات پارلمانی ونزوئلا، فرصتی برای احزاب اپوزیسون است تا سالم بودن انتخابات را زیر سؤال ببرند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، برزیل از شمار کشورهایی که قرار بود به عنوان ناظر بر روند انتخابات پارلمانی ونزوئلا نظارت داشته باشند، خارج شد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دولت کاراکاس از پذیرش رئیس اسبق دیوان عالی برزیل در راس هیات اعزامی این کشور برای نظارت بر انتخابات پارلمانی ونزوئلا خودداری کرد.

اقدام دولت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا به عدم پذیرش «نلسون جابیم» در حالی انجام می گیرد که پیشتر هر ۱۲ عضو اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به «اوناسور» با حضور وی برای نظارت بر انتخابات ونزوئلا که قرار است در  ۶ ماه دسامبر سال میلادی جاری (۲۰۱۵) برگزار شود، موافقت کرده بودند.

در این میان، گفته می شود تصمیم انتقام جویانه برزیل به بیرون کشیدن تیم ناظر خود از صحنه انتخاباتی ونزوئلا، ضربه سیاسی سختی به دولت مادورو خواهد بود چرا که برزیل پیشتر در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ ونزوئلا و بعدها در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۴ این کشور، حمایت سرسختانه ای از مادورو و حزب حاکم سوسیالیست داشته است.

از سوی دیگر، ونزوئلا که به عنوان یکی از اعضای «اوپک» حدود ۹۶ درصد از درآمد ارزی خود را از فروش نفت به دست می آورد، این روزها به دلیل افول قیمت جهانی طلای سیاه با مشکلاتی نظیر تورم و ضعف اقتصادی مواجه است و این می تواند زورآزمایی حزب سوسیالیست را با دیگر رقبایش در عرصه انتخابات ۶ دسامبر با مشکل مواجه سازد.

علاوه بر این، عدم پذیرش جابیم به عنوان کسی که علاوه بر سابقه ریاست دیوان عالی برای دو دوره به ترتیب در راس وزارت دفاع و دادگستری ونزوئلا بوده است، نگاه جامعه بین الملل را بیش از پیش متوجه روند انتخابات پارلمانی ونزوئلا کرده و زبان احزاب مخالف را به بدگویی از مادورو گشوده است.

دولت کاراکاس تلاش برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشور را دلیل اصلی خود برای نپذیرفتن جابیم اعلام کرده حال آنکه احزاب مخالف دولت به ویژه ائتلاف «اتحاد دموکراتیک» این اقدام را بهانه ای برای عدم شفاف سازی در روند انتخابات توصیف می کنند.