هشدار سازمان ملل درباره اوضاع بحرانی پناهجویان در یونان

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نسبت به اوضاع بحرانی پناهجویان در یونان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل شمار پناهجویانی که وارد یونان می‌شوند رکورد نگران‌کننده جدیدی را رقم زده است.

مطابق برآورد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از نیم میلیون پناهجو از راه دریا وارد یونان شده‌اند.

یونان در سال ۲۰۱۵ به دروازه اصلی ورود پناهجویان، به ویژه آوارگان سوری به اروپا تبدیل شده است. امسال شمار قربانیان این سفرهای پرخطر دریایی نیز افزایشی چشمگیر داشته است.

ملیسا فلمینگ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان گفت، تنها در روز دوشنبه (۲۷ مهر) بیش از ۸ هزار پناهجو به ساکنان جزیره‌های یونانی دریای اژه اضافه شده است.

به گفته‌ فلمینگ، اغلب مهاجران در وضعیت روحی و جسمی نامناسبی قرار دارند و نگران بسته شدن مرز کشورهای شمال اروپا هستند.

او تاکید کرد که وضعیت اقامت‌گاه‌های موقت پناهجویان در یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی باید هر چه سریع‌تر بهبود یابد.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان هشدار داد که بدون بهبود موثر این وضعیت، برنامه انتقال پناهجویان به کشورهای مختلف که اتحادیه اروپا ماه گذشته به تصویب رساند به طور جدی با خطر شکست روبرو است.

فلمینگ گفت: اکثر این افراد فکر می‌کنند تنها شانس‌شان برای شروع یک زندگی جدید فرار به آلمان، اتریش یا سوئد است. به همین دلیل مهم است که آن‌ها باید پیش از ترک کشورشان از وضعیت اروپا آگاه شوند.

این مقام سازمان ملل به وضعیت نامناسب هزاران پناهجو در آلمان و اتریش اشاره کرد که به خاطر کمبود جا و امکانات، به اجبار در چادر و سکونت‌گاه‌های اضطراری به سر می‌برند.

گزارش‌های سازمان ملل حاکی است که به رغم مشکلاتی که در اسکان مناسب پناهجویان وجود دارد، شمار کسانی که از طریق دریای مدیترانه راهی اروپا می‌شوند همچنان رو به افزایش است. از ابتدای ژانویه تا کنون ۶۴۳ هزار نفر با قایق و لنج از راه دریای مدیترانه وارد اروپا شده‌اند. ۱۴۰ هزار نفر از این پناهجویان به ایتالیا و بقیه به یونان رفته‌اند. شهروندان سوریه با ۲۸۰ هزار تن بزرگترین گروه از این پناهجویان را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

کد N998595