وزیر دفاع عراق:

استراتژی عراق عدم سوگیری در اختلافات بین المللی است

سیاسی

وزیر دفاع عراق اعلام کرد همکاری این کشور در ائتلاف چهارجانبه در سطح اطلاعاتی است و بغداد قصد جبهه گیری در اختلافات بین المللی را ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق در دیدار با «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با اشاره به ائتلاف چهارجانبه روسیه، ایران، عراق و سوریه گفت: همکاری عراق با این کشورها تنها در سطح اطلاعاتی است و تنها با هدف تبادل اطلاعات علیه تروریست های داعش صورت می گیرد و در هر حال عضویت عراق در این ائتلاف علیه هیچ شخص یا گروهی نیست.

وی تاکید کرد: استراتژی عراق مبتنی بر اصول ثابتی است که شاید مهمترین آن عدم جبهه گیری و مداخله در محورها و اختلافات بین المللی است. آخرین تحولات امنیتی وبه ویژه عملیات اخیر ارتش عراق علیه تروریست های داعش در بیجی و الانبار از مهمترین مباحث مطرح شده در دیدار العبیدی با دانفورد بود.

این در حالی است که «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق نیز پیشتر اعلام کرده بود عضویت عراق در ائتلاف چهارجانیه به روابط بغداد با واشنگتن هیچ خدشه ای وارد نمی کند.

العبادی پیشتر ضمن استقبال از ائتلاف چهارجانبه گفته بود: مانعی برای تجهیز تسلیحاتی ائتلاف ۴ جانبه برای مبارزه با داعش وجود ندارد. بر این اساس ائتلاف ۴ جانبه برای مقابله با گروه های تروریستی همچون داعش متشکل از سوریه، روسیه، عراق و ایران بوده و دفتر هماهنگی آن در بغداد واقع است.

گفتنی است تشکیل این ائتلاف، انتقاد غرب از جمله آمریکا را در پی داشته است.