جب بوش: دولت کلینتون در عدم پیگیری جدی بن لادن اشتباه کرد

جب بوش نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که از سوی دونالد ترامپ، رقیب هم حزبی‌اش به دلیل سیاست‌های ضد تروریستی برادرش به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد انتقاداتی مشابه را درباره همین موضوع علیه بیل کلینتون مطرح و وی را به عدم پیگیری مناسب اسامه بن لادن متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته واشنگتن پست، این اظهارات که در مصاحبه بوش با فاکس نیوز مطرح شد مشخص کرد بیل کلینتون و جورج بوش اسامی هستند که برای هدف قرار دادن کاندیداهایی با اسم‌های مشابه در کمپین‌ها مطرح می‌شوند.

در این برنامه فیلمی از بیل کلینتون در سال 2002 پخش شد که چهل و دومین رئیس جمهور آمریکا در آن می‌گوید: در سال 1996 بن لادن هیچ جنایتی علیه آمریکا انجام نداده بود به همین دلیل پیشنهاد سودان برای تحویل دادن وی را نپذیرفتم حتی با اینکه میدانستم او دراندیشه جنایت علیه آمریکاست.

پس از پخش این کلیپ، مجری از فرماندار سابق ایالت فلوریدا پرسید: اینکه بیل کلینتون می‌دانسته بن لادن قصد انجام اقدامی علیه آمریکا را دارد خودش دلیل قانونی برای دستگیری این فرد نبوده؟

بوش پاسخ داد: به اعتقاد من به دو صورت می‌توان به تروریسم افراط گرا نگاه کرد. اول اینکه تهدیدی است که باید با آن مبارزه کرد که به ایجاد جنگ منتهی شود یا اینکه به آن به عنوان عملیات اجرای قانون نگاه کنیم که در آن مردم دارای حق و حقوقی هستند. به نظر من دولت کلینتون اشتباه کرد که به مساله بن لادن از دیدگاه دوم نگاه کرد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که سیاست باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی هم بر این رویکرد تمرکز کرده است. این جنگی علیه تمدن غرب است.

بن لادن در سال 2011 و در جریان حمله نیروهای آمریکایی در دور اول دولت اوباما کشته شد.

کمیسیون تحقیقات 11 سپتامبر در سال 2004 اعلام کرد، مقامات سابق سودانی ادعا می‌کنند که سودان پیشنهاد استرداد بن لادن به آمریکا را مطرح کرده بود اما مقامات دولت کلینتون وجود چنین پیشنهادی را تکذیب می‌کنند. با این حال شواهدی موثق برای اثبات ادعای سودانی ها در دست نیست.

مجری برنامه فاکس در ادامه مصاحبه با بوش از وی درباره ادعاهای مناقشه‌آمیز ترامپ در خصوص اتهام زنی به سیاست‌های ضد تروریستی جورج بوش پرسید.

فرماندار سابق فلوریدا در اظهاراتی که به شدت در تضاد با رویکرد ترامپ بود گفت: نگاه ترامپ به تاریخ اشتباه است. یک حقیقت ساده وجود دارد و آن اینکه زمانی که به ما حمله شد، برادر من فضایی را ایجاد کرد که ما برای 2600 روز امنیت داشتیم. هیچ فرد دیگری به ما حمله نکرد. او قانون را تغییر داد و به هر اقدامی که لازم بود دست زد کشور را متحد و امنیت ما را تامین کرد.

انتهای پیام

کد N997113