اخبار امنیتی عراق؛

آزادسازی کامل بیجی از لوث تکفیری‌ها/دفع یورش داعش در شمال الرمادی

سیاسی

منابع عراقی از آزادسازی بیجی در استان صلاح الدین از لوث تکفیری ها و دفع سنگین ترین یورش داعش در شمال الرمادی در استان الانبار خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه المسله، منابع وابسته به نیروهای مردمی اعلام کردند: نیروهای امنیتی، مقاومت اسلامی و مردمی و عشایری در همه محورها موفق به درهم شکستن تروریست ها شدند و همه مناطق بیجی را آزاد کردند. این منابع از پاکسازی بازماندگان داعش خبر دادند.

از سوی دیگر منابع عراقی به آزادسازی منطقه البوجواری در شمال این منطقه اشاره کردند. قبلا نیز اخباری درباره آزادسازی مسجد التوبه و اداره پست بیجی مخابره شده بود.

بیجی شهری است در استان صلاح‌الدین عراق که در کنار رود دجله و نزدیک شهر موصل قرار دارد. بیجی به دلیل همجواری با پالایشگاه نفت بیجی، شهری مهم به‌حساب می‌آید.

پالایشگاه بیجی بزرگ‌ترین پالایشگاه عراق و از مهم‌ترین سایت‌های صنعتی این کشور است. پالایشگاه در ۲۱۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده‌ و زمانی با تولید ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز تامین‌کننده اصلی فرآورده‌های سوختی در عراق بوده است و در حدود «یک سوم» سوخت مصرفی این کشور را تامین می‌کرد.

در اوایل یورش داعش به مناطقی از عراق و اشغال موصل و بخش هایی از صلاح الدین در سال گذشته میلادی، شهر بیجی نیز به اشغال داعش درآمده بود در ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ منابع وابسته به وزارت دفاع عراق از آزادسازی بیجی خبر داده بودند. این شهر همانند مناطق دیگر عرصه جنگ و گریز نیروهای امنیتی و تروریست های داعش بود. از زمان شروع عملیات لبیک یا رسول الله(ص) ۲ اخبار مختلفی درباره وضعیت بیجی مخابره شده است که از ورود به بیجی خبر داده شده است. شامگاه روز گذشته گردان های امام علی(ع) که جزو نیروهای مردمی محسوب می شوند از آزادسازی بیجی خبر داده بودند.

کانون تجمع عوامل انتحاری در شمال صلاح الدین کشف شد

صادق الحسینی رئیس کمیته امنیتی در شورای استان دیالی اعلام کرد: نیروهای عراقی بزرگترین محل تجمع عوامل انتحاری را در منطقه مکحول در شمال صلاح الدین کشف کرده اند.

وی افزود: نیروهای امنیتی و مردمی در اطراف کوه مکحول در شمال صلاح الدین ساختمان هایی را که بزرگترین محل تجمع عوامل انتحاری عرب و خارجی محسوب می شد را کشف کرده اند.

الحسینی تاکید کرد: در این میهمانسرا اطلاعاتی درباره هویت عوامل انتحاری کشف و ضبط شده است.

وی افزود: میهمانسرای مذکور نقطه تجمع عوامل انتحاری بود که از موصل و الرقه به سوی اهداف مورد نظر حرکت می کردند. اغلب عوامل انتحاری بر اساس اطلاعات دریافتی ما از اعراب هستند.

دفع یورش سنگین تروریست های تکفیری به شمال الرمادی

در  البو جلیب در شمال الرمادی نیز نیروهای عراقی یورش داعشی ها که با ۱۷ خودرو بمب گذاری شده و بیست عامل انتحاری صورت گرفت را دفع کردند.

همزمان یک منبع عراقی اعلام کرد: تجهیزات گسترده ای به الرمادی رسیده است تا این شهر را به طور کامل از داعش آزاد شود.