اسرائیل، مرکز کنترل عملیات‌های هوایی آمریکا و روسیه در سوریه

روسیه و آمریکا به‌رغم آنکه رسما هرگونه همکاری را تکذیب می‌کنند، اما محرمانه کمپین هوایی خود در سوریه را از طریق تل‌آویو هماهنگ می‌کنند تا از هرگونه برخورد هوایی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه پنج‌شنبه گذشته از ایجاد "خط تماس مستقیم" میان ارتش روسیه و رژیم صهیونیستی خبر داد. این کانال لینک مستقیمی را برای طرفین ایجاد می‌کند تا از حوادث هوایی میان هواپیماها بر فراز سوریه جلوگیری کنند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: مرحله اول آموزش برای همکاری میان نیروی هوایی روسیه و اسرائیل در چهاردهم اکتبر انجام شد تا از هرگونه حادثه خطرناک در آسمان سوریه جلوگیری شود.

روز یکشنبه پرسنل ارتش‌های دو طرف به این هماهنگی ادامه دادند و اقدامات لازم برای جلوگیری از چنین برخوردهایی انجام شد. طبق اظهارت منابع نظامی و اطلاعاتی در گفت‌وگو با دبکا فایل، کنترل پروازهای عرب‌زبان در طرف روسیه‌ای این خط مستقیم در پایگاه هوایی الهمینیم در لاذقیه آماده خواهند بود. افسران روس‌زبان نیز در طرف اسرائیلی این خط تماس مستقر می‌شوند و طبق گزارش‌ها، کنترل هوایی‌ غرب از این خط تماس برای هماهنگی هواپیماهای خودش استفاده میکند؛ به جای اینکه کانال‌های مستقیم خودش را با مسکو داشته باشد.

برقراری ارتباط در آسمان‌ پر ترافیک سوریه لازم است. کمپین ضد ترور روسیه از سی‌ام سپتامبر آغاز شد و از آن زمان صدها سورتی پرواز علیه داعش انجام شده است. ائتلاف تحت امر آمریکا به کمپین بمباران خود ادامه می‌دهد که بدون مجوز دولت مشروع بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است. تاکنون هیچ برخورد هوایی‌ای صورت نگرفته است. به‌رغم نگرانی‌ها، واشنگتن پیشنهادات روسیه برای ایجاد خط تماس مشابه را رد کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: تا زمانی که روسیه تمایل نداشته باشد که مشارکت سازنده‌ای در تلاش ضد داعش ما داشته باشد، راغب به انجام چنین کاری نیستیم.

با این حال دبکا فایل به نقل از منابع نظامی و اطلاعاتی گزارش داد که آمریکا در واقعیت اقدامات خود با روسیه را هماهنگ می‌کند اما به جای اینکه خط تماس مستقیم خود را داشته باشد، از طریق اسرائیل عمل می‌کند.

انتهای پیام

کد N996746