اف‌بی‌آی: 51 پلیس در سال 2014 در آمریکا به قتل رسیده‌اند

آمريكا

اداره تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) اعلام کرد که،‌ از 96 افسر پلیسی که در سال 2014 در جریان ماموریت کشته شده‌اند،‌51 تن به شکل عمد به قتل رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ اف.بی.آی در گزارش خود آورده است، تعداد افسران پلیسی که در سال 2014 به قتل رسیده‌اند و نه به صورت تصادفی کشته شدند،‌ در مقایسه با 27 تنی که در 2013 کشته شدند، به شدت افزایش یافته است. این آمار اما هنوز به 56 افسر پلیسی که 2010 و 55 تنی که در 2005 کشته شدند، نرسیده است.

اف.بی.آی در حالی این آمار را منتشر کرده که بحث بر سر افراد کشته شده توسط پلیس آمریکا و ناکامی یا عدم تمایل دولت در انتشار آمار مربوطه داغ است.

اداره گزارش جرایم پلیس آمریکا داده‌هایی را از بیش از 18 هزار آژانس پلیس فدرال و محلی برای تهیه گزارش مرتبط در آمریکا جمع آوری کرده است که شامل اطلاعاتی درباره "قتل توجیه پذیر" است. قتل توجیه پذیر همان کشته شدن توسط مجریان قانون است و به این دلیل توجیه پذیر نامیده می‌شود که افسر پلیس مجرمی را در جریان فعالیت خود می‌کشد.

سال گذشته میلادی 444 مورد قتل موجه توسط پلیس و 277 قتل دیگر توسط شهروندان عادی صورت گرفته است اما پلیس آمریکا داده‌های مربوط به افراد کشته شده به دست افسران پلیس که به شکل غیر قانونی و یا به صورت تصادفی کشته شده‌اند را منتشر نکرده است.

ارائه گزارش قتل‌ها به صورت داوطلبانه و بدون دخالت و حضور پلیس به این معناست که بسیاری از این قتل‌ها هرگز گزارش داده نمی‌شود. به همین دلیل روزنامه‌هایی چون گاردین و واشنگتن پست آمارهایی متفاوت دارند. به عنوان مثال گاردین در سال جاری میلادی نوشت، 922 تن توسط پلیس آمریکا از جمله 809 تن به واسطه تیراندازی کشته شدند. در میان کشته شدگان 62 تن سیاه پوست و بدون سلاح بودند.

واشنگتن پست نیز نوشت، 788 تن در پی شلیک پلیس در سال جاری کشته شدند که شامل 28 سیاه سیاه پوست و بدون سلاح بودند.

اوایل ماه جاری میلادی هم لورتا لینچ، دادستان کل آمریکا گفت، جمع‌آوری و ارائه داده‌های جامع در استفاده از زور توسط پلیس حیاتی است. اینچنن داده‌هایی به تقویت مسئولیت پذیری و شفاف ساز کمک می‌کند.

انتهای پیام

کد N996654