کشف کمربندهای انتحاری و سلاح در منزل مظنونان بمبگذاری اخیر آنکارا

دادستانان ترکیه اعلام کردند، پلیس در بازرسی منازل و وسایل نقلیه مظنونان حادثه بمب‌گذاری آنکارا که 102 کشته برجای گذاشت، چندین کمربند انتحاری، کلاشینکف، نارنجک دستی کشف و ضبط کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دادستانان ترکیه با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کردند: یک دستگاه ماشین فورد را که در حمله آنکارا استفاده شده بود به همراه 11 کمربند انتحاری، شش فقره کلاشینکف، 22 نارنج دستی، 1683 گلوله و صدها کیلوگرم مواد منفجره کشف شده است.

همچنین با افشای هویت یکی از عوامل انتحاری انفجار آنکارا چهار تن دیگر بازداشت شدند. این مظنونان که یکشنبه شب در دادگاه حاضر شدند، به ساخت بمب با قصد قتل و تلاش برای نقض قانون متهم هستند.

در همین حال دادستانان حکم بازداشت 9 تن دیگر را به اتهام دست داشتن در این بمب‌گذاری صادر کرده‌اند. مقامات ترکیه گفته‌اند، داعش اولین مظنون این حملات است که تظاهرات صلح‌آمیز حامیان کرد و لیبرال را مورد هدف قرار داد.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز روز دوشنبه تایید کرد، یکی از عوامل انتحاری رسماً از طریق تست DNA به نام "یونس امر آلاگز" شناسایی شده است. این فرد یک جوان ترک از مأمن افراط‌گرایان در آدیامان و برادر یکی از مظنونان حمله مشابه سروچ بوده است.

در بیانیه دادستانان ترکیه تاکید شده است، تلاش‌ها برای شناسایی عامل انتحاری دیگر این حادثه ادامه دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: آلاگز از سوی عوامل داعش در سوریه آموزش دیده و از طریق یکی از کشورهای مرزی در جنوب ترکیه به منظور انجام حمله وارد این کشور شده است.

این در حالی است که رسانه‌های ترکیه دومین عامل انتحاری را به نام "عمر دنیس دوندار" که دو بار در سوریه بوده است، شناسایی کرده‌اند.

داوود اوغلو همچنین اعلام کرد، دولت به دنبال روابط بین سه حمله سروچ، آنکارا و دیاربکر است.

در مجموع 768 تن از جمله سروچ در ماه ژوئیه تاکنون به اتهام روابط با داعش بازداشت شده و بسیاری از آنها نیز آزاد شده‌اند.

با این حال نخست‌وزیر ترکیه در اظهاراتش با اشاره به گروه‌های داعش، پ.ک.ک و جبهه آزادی‌بخش خلق انقلابی از آنها به عنوان گروه‌هایی یاد کرد که با همکاری یکدیگر در تلاشند تا به ترکیه آسیب بزنند.

انتهای پیام

کد N996623