طرح جان کری برای پایان دادن به درگیری‌ها در قدس

فلسطين

با ادامه تنش در کرانه باختری و قدس اشغالی، منابع صهیونیستی اعلام کردند که جان کری قصد دارد طرحی را برای پایان دادن به درگیری‌ها در قدس از طریق مکتوب کردن تفاهم‌ها درباره مسجد الاقصی ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه عبری زبان "هاآرتص"، جان کری، وزیر خارجه آمریکا قرار است روز پنج شنبه با نتانیاهو در برلین و پس از آن با عبدالله دوم و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در امان درباره تفاهم‌ها درمورد مسجد الاقصی گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مادرید گفت، مذاکراتی که اخیرا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و عبدالله دوم، پادشاه اردن داشته است نشان می‌دهد که دو طرف خواهان حفظ وضعیت کنونی مسجد الاقصی هستند.

به گفته مسئولان ارشد اسرائیلی در هفته‌های اخیر اردن، رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها همدیگر را به نقض توافق‌ها درباره مسجد الاقصی که نتانیاهو و عبدالله دوم سال گذشته به آن دست یافته بودند، متهم کرده‌اند اما رژیم صهیونیستی این مسئله را تکذیب کرده و معتقد است که اردن به تعهدات خود عمل نکرده است.

آمریکا هم که همواره حامی رژیم صهیونیستی است جانبدارانه عمل می‌کند و تنها بر لزوم توقف اقدامات فلسطینی‌ها تاکید دارد.

این روزنامه نوشت: مشکلی که کری در پی حل آن است این است که توافق امضا شده میان اسرائیل و اردن مکتوب نیست و هیئتی برای نظارت و پیگیری آن تشکیل نشده است و لذا هریک از طرفین تفسیر خود را از این توافق دارد و کری می‌کوشد تا توافق صورت گرفته را نوآوری و تفسیر کند.

یک مسئول اسرائیلی گفت که پیشنهاد کری روشن کردن توافق‌ها و مکتوب کردن آن با تشکیل هیئتی ناظر برای اجرای این توافق نامه‌ها است.

اخیرا در پی تجاوزات مکرر اسرائیلی‌ها علیه فلسطینی‌ها، مردم فلسطین عملیات‌های ضد صهیونیستی زیادی را انجام داده‌اند. طی درگیری‌ها چند هفته اخیر تاکنون بیش از 40 فلسطینی شهید و صدها تن زخمی شدند. فلسطینی‌ها از عملیات‌ها و تحولات اخیر به عنوان انتفاضه قدس یاد می‌کنند.

جان کری همواره با پیشنهادات خود سعی در حل درگیری ها میان فلسطین و اسرائیل داشته است اما به دلیل موضع جانبدارانه‌ای که اتخاذ کرده هنوز نتوانسته کاری از پیش ببرد.

انتهای پیام

کد N996568