فرانسه بازرسی بدنی وزیر الجزائری در فرودگاه پاریس را "تاسف‌بار" خواند

وزارت خارجه فرانسه بازرسی بدنی وزیر ارتباطات الجزائر توسط نیروهای امنیتی فرودگاه اورلی پاریس را "اقدامی تاسف‌بار" خواند.

به گزارش خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از اسپوتنیک، رومان نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد: ما با همکاری وزارت کشور و سازمان فرودگاه‌های پاریس تلاش می‌کنیم رفت‌و آمد را برای چهره‌های برجسته خارجی در فرانسه تسهیل بخشیده و اجازه ندهیم اینگونه اقدامات تاسف‌بار تکرار شوند.

وزارت خارجه الجزائر روز یکشنبه در اعتراض به برخورد نامناسب با حمید قرین، وزیر ارتباطات خود در فرودگاه اورلی پاریس که گذرنامه دیپلماتیک به همرا داشت،‌ سفیر فرانسه در این کشور را احضار کرد.

این وزارت ‌خانه اعلام کرد پیش از این نیز دو مورد مشابه در مورد عبد السلام بوشوارب، وزیر صنعت و عبدالمجید تبون، وزیر مسکن الجزائر در فرودگاه‌های فرانسه رخ داده بود اما سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در سخنان روز گذشته خود این دو مساله را نادیده گرفت.

این مشکل دیپلماتیک واکنش شدید روزنامه‌های داخلی الجزائر را به دنبال داشت و روزنامه لیبریته این کشور درباره آن نوشت: قرین در سالن انتظار فرودگاه اورلی نشسته بود که به او اطلاع دادند پلیس گمرکی فرانسه خواستار بازرسی بدنی وی شده است. با وجود اینکه وی مدارک ماموریت خود و پاسپورت دیپلماتیکش را ارائه کرده بود اما ماموران امنیتی فرودگاه بدون توجه به اعتراضات وی، تنها تاکید کردند باید دستور بازرسی را اجرا کنند.

روزنامه النهار الجزائر نیز با اشاره به برخورد نامناسب و اهانت به وزیر مذکور، نوشت : قطعا برخی مقامات فرانسه پشت این مساله هستند و قصد دارند بحرانی دیپلماتیک میان دو کشور به راه اندازند.

الجزایری‌ها که کشورشان سال‌ها مستعمره فرانسه بوده دل خوشی از فرانسه ندارند اما در دوره ریاست جمهوری فرانسوا اولاند روابط میان این دو شاهد پیشرفت خوبی در سطوح سیاسی و اقتصادی بوده است.

این مشکل یادآور اتفاق مشابهی در مورد وزیر خارجه مراکش است که در مارس 2014 در یکی از فرودگاه‌های پاریس مورد بازرسی بدنی قرار گرفت. در آن زمان وزارت خارجه فرانسه رسما از رباط عذرخواهی کرد.

انتهای پیام

کد N996433