واکنش وزارت خارجه ایران به اظهارات وزیر خارجه سعودی

ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه به سخنان عادل الجبیر (وزیر خارجه عربستان) در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سخنان عادل الجبیر( وزیر خارجه عربستان ) در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان گفت:‌ وزیر خارجه سعودی که کشورش در بحران های جاری منطقه رویکرد نظامی، امنیتی و افراط گرایانه را در پیش گرفته و بیش از هفت ماه است که یمن کشور همسایه و مسلمان خود را هدف بمباران‌های بی وقفه قرار داده ؛ صلاحیت سخن گفتن در مورد نقش منطقه‌ای ایران را ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )، مرضیه افخم اضافه کرد :‌در حالی که جامعه بین المللی با درک نقش سازنده و ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران خواهان مشارکت و ایفای نقش بیشتر ایران است متاسفانه تنها کشوری که همچنان با رویکرد برد-باخت به تحولات منطقه نگاه می کند و بر حذف سایرین اصرار دارد عربستان سعودی است و این رویکرد غیر سازنده و مخرب راه به جایی ندارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد :‌امید می‌رفت در پی موفقیت مذاکرات هسته‌ای و اقبال جهانی به روش گفتگوی سازنده فراگیر برای حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات منطقه ، برخی رویکردهای انحصار طلبانه و غیر منطقی از سوی همسایه جنوبی ما نیز کنار گذاشته شود ولی متاسفانه بنظر می‌رسد برخی در درک شرایط و روندهای سازنده منطقه‌ای مشکل دارند و خیال محال تغییر همه جهان و جهانیان برای رضایت خود را دارند.

مرضیه افخم با اشاره به اظهارات عادل الجبیر در مورد آینده سیاسی سوریه گفت: بکار گرفتن چنین ادبیات متفرعانه و سخیف و خارج از عرف دیپلماتیک راجع به سرنوشت سایر ملت‌ها نشانه در جا زدن سیاسی است و متاسفانه همین نگاه باعث شده چند کشور و ملت منطقه از جمله سوریه و یمن گرفتار جنگ و افراط گرایی سازمان یافته شوند.

5252

کد N996214