شکست محافظه‌کاران و استفان هارپر در انتخابات کانادا

مردم کانادا به تغییر شدید در دولت کشورشان رای دادند و این امر به بازگشت نام افسانه‌ای "ترودو" برای لیبرال‌ها به پست نخست‌وزیری و پایان حدود یک دهه حکومت استفان هارپر محافظه‌کار ختم شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "جاستین ترودو" پسر نخست‌وزیر مرحوم کانادا پی‌یر ترودو به عنوان نخست‌وزیر جدید کانادا انتخاب شد که در پی پیروزی قاطع حزب لیبرال وی در پارلمان 338 کرسی این کشور انجام شد. نخست‌وزیر جدید کانادا پس از پیروزی گفت: امشب کانادا همان کشوری شد که قبلا بود. سیاست‌های مثبت منجر به پیروزی من شد.

وی افزود: ما با امید به ترس غلبه کردیم. ما با کار زیاد بدبینی را از بین بردیم. ما با سیاست‌های قاطع و دیدگاه مثبت بر رویکرد منفی فائق آمدیم و کانادایی‌ها را متحد کردیم.

استفان هارپر، نخست‌وزیر کنونی کانادا یکی از دیرپاترین رهبران غربی در صدر قدرت بود و طبق اعلام حزبش با شکست در انتخابات از ریاست محافظه‌کاران کناره‌گیری می‌کند.

جاستین ترودوی 43 ساله پسر پی‌یر ترودو است که در سال 1968 با کسب اکثریت قاطع آراء به پست نخست‌وزیری رسید. وی پانزدهمین نخست‌وزیر کانادا بود که از 20 آوریل 1968 تا سوم ژوئن 1979 و سپس از سوم مارس 1980 تا سی‌ام ژوئن 1984 در این سمت باقی‌ ماند. وی یکی از معدود نخست‌وزیران کانادا بود که به خاطر کاریزمایی که داشت شناخته می‌شد و برخی در آمریکا وی را با جان اف کندی مقایسه می‌کردند.

جاستین ترودو سابقا معلم مدرسه و از سال 2008 عضو پارلمان بود و دومین نخست‌وزیر جوان تاریخ کانادا محسوب می‌شود. از زمان شکست سنگین حزب لیبرال در انتخابات چهار سال پیش که به کسب تنها 34 کرسی انجامید، ترودو با انرژی تلاش کرد تا حزب را احیا کند. وی وعده افزایش مالیات ثروتمندان و کاهش کسری بودجه را داد. جاستین ترودو در سال 2008 از یکی از حوزه‌های انتخاباتی استان کبک به عضویت مجلس عوام کانادا درآمد و در سال 2013 به عنوان رهبر حزب لیبرال کانادا برگزیده شد.

انتهای پیام

کد N996091