یک نویسنده و نسخه‌پژوه:

دانشنامه فلسفه اخلاق، بهترین کتاب درباره بحث اخلاق است

یک نویسنده و نسخه پژوه، در نشست نقد دانشنامه فلسفه اخلاق گفت: حوزه اخلاق حوزه بسیار مهمی است و با سرشت و سرنوشت ما سر و کار دارد. برای نخستین بار است که دانشنامه‌ای جامع درزمینه فلسفه اخلاق چاپ شده است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) کامران فانی با اشاره به این‌که «دکتر رحمتی، تدوینگر و مترجم کتاب، دقت و تلاش زیادی در حوزه کاری خود دارد و تاکنون نزدیک 30 اثر از ایشان پدید آمده است»، تاکید کرد: این دانشنامه جامع‌ترین و مفصل‌ترین و بهترین کتاب در زمینه اخلاق است و به واقع پاسخگوی نیاز علاقه‌مندان به مباحث اخلاق می‌باشد.

وی با بیان این‌که «کتاب دانشنامه فلسفه اخلاق،‌ کتابی خواندنی است» افزود: مقدمه درخشانی در 20 الی 30 صفحه در ابتدای کتاب وجود دارد که برای کسانی که می‌خواهند به این مباحث ورود پیدا کنند، بسیار خوب است. همچنین بعد از آن مقالات دیگر درباره فلسفه اخلاق و تاریخچه بحث فلسفه اخلاق وجود دارد که جدای از مقالات دیگر، به تنهایی بسیار مفید هستند.

وی با اشاره به این‌که «یکی از رویدادهای فرهنگی مهم در ایران روزگار ما، رواج کتاب‌های مرجع و دانشنامه‌هاست»، اظهار کرد: این نوع کتاب‌ها پاسخگوی پرسش‌های جامعه ما هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر ان‌شاءالله رحمتی تدوینگر و مترجم دانشنامه فلسفه اخلاق، در باب اهمیت این کتاب گفت: اهمیت مباحث اخلاقی در جهان امروز بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به وجود مباحث اخلاقی در جامعه، اظهار کرد: در جامعه فرقی بین اخلاق، و عرف و سنت گذاشته نمی‌شود. انگیزه اصلی من برای تدوین این دانشنامه، جلساتی بود که تحت عنوان اخلاق حرفه‌ای با اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها داشتم. فرهیختگان ما تصور درستی از اخلاق نداشتند. در آن جلسات، آن‌ها احساس می‌کردند بحث‌های اخلاقی در فلسفه بیشترین جاذبه را دارد.

رحمتی با بیان این‌که «اصلاح در در جامعه از طریق اخلاق صورت می‌گیرد»، خاطرنشان کرد: حتی منطق دین هم منطق اخلاقی است. به نوعی اخلاق در همه حوزه‌های زندگی ما سیطره دارد و هر جایی را که دست بگذاریم، با اخلاق شروع می‌کنیم، با این همه تفکرات و تاملات اخلاقی در جامعه ما بسیار مغفول مانده است.

وی با اشاره به این‌که «ضعیف‌ترین کتاب‌هایی که منتشر می‌شود، در زمینه اخلاق است»، گفت: کتاب‌های اخلاقی صرفا توصیه‌هایی هستند بدون دلیل و مبنا که مستند به نقل هستند. از طرفی در جامعه ما زمینه برای بحث اخلاقی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که «مباحث اخلاقی در پیشینه فرهنگی ما وجود داشته است»، اظهار کرد: بخشی از تاملات اخلاقی در کتب منطقی، بخشی دیگر در کتب اصول و فقه و ادبیات وجود دارد. در فقه استدلالی شبیه‌ترین بحث با آن‌چه که امروز به عنوان اخلاق کاربردی مطرح می‌شود، وجود دارد.

به گزارش ایسنا، تدوینگر و مترجم دانشنامه فلسفه اخلاق، در ارتباط با محتویات کتاب گفت: دانشنامه در ذیل 4 عنوان کلی است که مقالاتی در آن وجود دارد؛ عنوان اول، مباحث کلی فلسفه اخلاق و سیر و سرنوشت مباحث تاریخ فلسفه اخلاق است، عنوان دوم، ذیل اخلاق هنجاری، و عنوان‌های دیگر روانشناسی اخلاقی و فرا اخلاقی است، که مقالاتی در این موضوعات در دانشنامه وجود دارد.

انتهای پیام

کد N995760