49 سال پس از سانحه هوایی؛

ایالات متحده محوطه آلوده به رادیو اکتیو در اسپانیا را پاکسازی می‌کند

اسپانيا

تقریبا 50 سال پس ازسقوط هواپیمای بمب افکن B-52 حامل سلاح هسته‌ای نیروی هوایی ایالات متحده در پالمیراس واقع در جنوب شرقی اسپانیا، واشنگتن سرانجام توافق کرد تا آلودگی رادیواکتیو که در نتیجه این تصادف بوجود آمده بود را پاکسازی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه گاردین، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و خوزه مانوئل گارسیا مارگایو وزیر امور خارجه اسپانیا امروز دوشنبه توافق نامه پاکسازی این محوطه و انبار کردن خاک آلوده در مکانی مناسب در ایالات متحده را امضا کردند.

گمان می رود مواد رادیواکتیو به منطقه‌ای در ایالت نوادا که در حال حاضر نیز به دلیل انجام آزمایش بمب هسته‌ای در دهه 1950 آلوده است، منتقل خواهد شد.

حادثه پالمیراس بدترین تصادف هسته‌ای در زمان خود بود. در 17 ژانویه 1966 در اوج جنگ سرد، بمب افکن B-52 با هواپیمای نفت کش KC-135 درخلال سوختگیری در آسمان در خارج از سواحل آلمریا اسپانیا برخورد کرد که موجب مرگ 7 تن از 11 خدمه آن شد.

این هواپیمای B-52 چهار بمب هیدروژنی قدرتمندتر از بمبی که به روی هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد، را حمل می کرد. دو تا ازبمب ها سالم از آب بیرون کشیده شد اما بمب های دیگر با منفجر شدن چاشنی های پلوتونیوم آن‌ها 3 کیلوگرم پلوتونیوم 239 به شدت رادیو اکتیو را به اطراف پالمیداس پخش کرد.

در مدت کوتاهی پس از سانحه، ایالات متحده 1700 تن از خاک آلوده را به جنوب کارولینا منتقل کرد اما پس از آن این حادثه به کلی فراموش شد. با افزایش نگرانی ها درباره اینکه این حادثه به بدنه صنعت گردشگری اسپانیا لطمه وارد خواهد کرد، باعث شد تا وزیر گردشگری اسپانیا در زمان دیکتاتوری فرانکو به همراه سفیر آمریکا برای اثبات پاک بودن آب دریا به شنا بپردازند و از آن عکس‌برداری کنند.

نگرانی ها درباره این محوطه در دهه 1990 دوباره پدیدار گشت آن زمان که آزمایش ها نشان از مقادیر زیادی امرسیوم یک ایزوتوپ پلوتونیوم داشت و آزمایش های بیشتر حاکی از آلودگی 50 هزار متر مربع خاک منطقه بود.

در کنفرانس خبری مشترک با جان کری در مادرید، مارگایو اعلام کرد که روند پاکسازی بزودی آغاز خواهد شد اما از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

توافق پاکسازی پالمیراس از سوی بسیاری به عنوان رشوه در ازای موافقت اسپانیا با افزایش حضور نظام واشنگتن در این کشور تلقی می‌شود. تعداد پرسنل نیروی دریایی در پایگاه مورون در جنوب اسپانیا از 850 نفر به 2200 نفر و در صورت بروز بحران به 3000 نفر افزایش خواهد یافت. در همین حال پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در روتا نزدیکی کادیز قرار است به بزرگترین پایگاه در مدیترانه تبدیل شود.

انتهای پیام

کد N995754