هاشمی در جمع معماران جوان:

دولت تلاش می‌کند جلوی گسترش عقب ماندگی‌ها را بگیرد

سیاسی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت در دو سال اخیر تلاش کرده است که اولا جلوی گسترش عقب ماندگی‌ها را بگیرد و ثانیا حقیقت ایران را به جهانیان نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار انجمن معماران و شهرسازان جوان با تاکید بر اینکه وضع امروز کشور را قابل قیاس با دو سه سال پیش نیست که به بهانه تحریم‌های  ظالمانه، راه تعامل ایران با دنیا را بسته بودند، با ارائه تحلیلی از روند مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم، گفت: البته بعضی‌ها در داخل که حیات سیاسی خویش را در حاشیه سازی می‌بینند، به فرزندان ایران که خون دل می‌خوردند و در گفت‌وگو با مذاکره کنندگان ارشد ۶ کشور از حق ایران دفاع می‌کردند، انواع توهین و تهمت را نثار می‌نمودند که هنوز هم ادامه می‌دهند.

وی با تأکید بر اهمیت توجه به استانداردها در معماری‌ها و ساختمان سازی، گفت: ساختمان در زندگی انسان‌ها جایگاهی چون آب، هوا، بهداشت و محیط زیست دارد و انسان از نخستین روزهای زندگی جمعی به این امر مهم توجه کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود بر ماندگاری ساختمان‌ها، به خصوص ابنیه‌ای که شناسنامه قومی در یک منطقه جغرافیایی هستند، تأکید کرد و گفت: همین الان اکثر کشورها در مقوله گردشگری و توریست‌های خارجی، برای ساختمان‌های تاریخی برنامه‌ریزی می‌کنند که نشان از قدمت تاریخی و فرهنگی و حتی مصالح مورد استفاده در آن ساختمان‌هاست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همچنین آشنایی جوانان علاقه‌مند به معماری و ساخت و ساز را از زمان دانشجویی با همه نیازهای یک ساختمان، بهترین مصداق برای همزمانی علم و عمل دانست و گفت: وقتی دانشجو در زمان تحصیل وارد میدان کار مرتبط با تخصص علمی خود شود، خیلی بهتر با نکات مثبت و منفی آشنا می‌شود و مطمئناً بعد از تحصیل، براساس آموزه‌های علمی و تجربی خویش عمل می‌کند.

وی توجه به «سبک علمی روز» در همه نیازهای شهرسازی و معماری را ضرورت امروز خواند و گفت: در کشور برای گسترش آموزش‌ها، همه ظرفیت‌ها  را داریم و می‌توانیم با تجربه‌های داخلی و استفاده از پیشرفت‌های دنیا، از بهترین روش‌ها در ساخت و سازها‌ استفاده کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، استفاده از پیشرفت‌های دنیا را در فضای کنونی که برای کشور ایجاد شده، ممکن و حتی آسان خواند و گفت: در حال حاضر اکثر شرکت‌های مؤثر دنیا در همه بخش‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در آینده ایران حضور داشته باشند.

وی با ابراز امیدواری از آینده درخشان ایران در سایه حضور جوانان تحصیل کرده، گفت: اگر چه ایران را ۸ سال در همه زمینه‌ها عقب انداخته‌اند، اما دولت در دو سال اخیر تلاش کرده است که اولاً جلوی گسترش عقب ماندگی‌ها را بگیرد و ثانیاً حقیقت ایران را به جهانیان نشان دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به جوانان دانشجو در رشته‌های معماری و عمران توصیه کرد که با دقت و علاقه بیشتر تحصیل کنید، چون وضعیت ایران و ساخت و ساز‌های شهرهایش در آینده به علم و عمل شما بستگی دارد و باید با توجه به شرایط خاص در ایران که منطقه‌ای زلزله خیز هم است، برای عمران و معماری با رعایت همه‌ی نیازهای حالت بحران، برنامه‌ریزی کنید.

در ابتدای این دیدار، آقایان مهندس فریدون رضوی‌کیا، رئیس بنیاد علمی پژوهشی معماری و شهرسازی ـ دکتر بهزادفر، عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت و نایب رئیس انجمن طراحان شهری ـ مهندس امیرحسین نیکدل، رئیس کانون معماران و شهرسازان جوان ـ دکتر رضا ایرانی بهبهانی، عضو هیأت امنای انجمن مفاخر معماری ایران و مهندس حمیدرضا ناصرنصیر، دبیر کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران، به تشریح مسایلی چون ارتقاء جایگاه معماران و شهرسازان، شایسته سالاری در گزینش فعالان و مهندسان برای انجام پروژه‌های ملی و بین‌المللی، بازشناسی و بسترسازی جهت فعالیت توانمندان و  آشنایان به ضرورت‌های ساخت و ساز در عرصه‌های بین‌المللی، توجه به ارتقا کیفیت در همه‌ی بخش‌های مربوط به  معماری و شهرسازی از نقشه کشی تا خیابان سازی، ایجاد فرصت برای جوانان علاقه‌مند برای نقش  آفرینی در پروژه های ملی، توجه دولتمردان و حمایت آنها از فعالیت سازمان‌های مردم نهاد به ویژه سازمان‌های تخصصی غیردولتی و ...پرداختند.