بازگرداندن 92 تابلوی تاریخی سرقت شده به سوریه

اینترپل از بازگرداندن 92 تابلوی تاریخی سوریه که به لبنان قاچاق شده بود خبر داد و اعلام کرد که طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی قول داده‌اند در صورت برقراری ثبات در سوریه، میراث تاریخی این کشور را بازخواهند گرداند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد الحسین، رئیس دفتر اینترپل در دمشق در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک از بازپس‌گیری 92 تابلوی نفیس که از مناطق تاریخی سوریه به لبنان قاچاق شده بودند، خبر داد.

الحسین تاکید کرد: کار ابلاغ بخشنامه بازگشت 5400 تابلوی تاریخی به کشورهایی که این آثار نفیس به آنجا رفته، انجام شده و برخی اشیای نفیسی که توسط گروه‌های مسلح از مناطق تاریخی ربوده شده بودند، بازگردانده شده‌اند.

رئیس دفتر اینترپل در دمشق تاکید کرد: همکاری‌های بین‌المللی طبق اصول خود ادامه دارد و همه اعضای اینترپل که به 190 کشور می‌رسند باید هر اثر تاریخی متعلق به هر کشوری را بازگردانند.

وی با اشاره به اینکه کار مزایده تابلوهای تاریخی سوریه در سالن‌های حراجی آمریکا، انگلیس و کشورهای همسایه سوریه متوقف شده، گفت: دو طرف ترکیه‌ای و اردنی در جریان نشست سال گذشته خود با یونسکو متعهد به بازگرداندن آثار تاریخی سوریه که در کشورهایشان وجود دارد، شدند.

مامون عبدالکریم، مدیرکل مرکز آثار باستانی و موزه‌های سوریه نیز در گفت‌وگو با اسپوتنیک اظهار داشت: جامعه جهانی در سال‌های 2012 و 2013 به صورت مطلوبی با سوریه همکاری نداشت و تنها برخی سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه با دمشق همکاری می‌کردند اما در حال حاضر جامعه جهانی با قدرت از سازمان‌های بین‌المللی که نقش سازنده‌ای در حمایت از تلاش‌های این مرکز دارند، حمایت می‌کند.

عبدالکریم تاکید کرد: در حال حاضر کشورهای ایتالیا و فرانسه با مرکز حفاظت از آثار باستانی و موزه‌های سوریه در بخش علمی همکاری خوبی دارند و چندین تن مواد ویژه برای ترمیم آثار باستانی از سوی مراکز علمی فرانسه به سوریه ارسال شده‌اند و در آلمان برنامه‌هایی برای آموزش باستان‌شناسان سوری آغاز شده است.

علاوه بر اینها یک کمپین بین‌المللی مشترک در دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی ایتالیا، آلمان و انگلیس برای مقابله با قاچاق آثار باستانی سوریه و فروش آنها در بازارهای سیاه به راه افتاده است.

انتهای پیام

کد N995658