انتقاد رهبر تبعیدی اویغورها از استقبال انگلیس از سفر رئیس جمهوری چین

یک رهبر تبعیدی اویغورهای چین امروز (دوشنبه) اظهار کرد: فرش قرمزی که انگلیس قرار است در روزهای آینده زیر پای رئیس جمهوری چین در لندن پهن کند آلوده به خون اویغورها، تبتی‌ها و دیگر مخالفان دولت چین خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چند هفته پیش جورج آزبورن وزیر دارایی انگلیس به منطقه سینکیانگ چین سفر کرد تا مقدمات سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به انگلیس را فراهم کند.

وی در این سفر خود به منطقه‌ای که محل سکونت اویغورها است با وجود آنکه از روابط تجاری انگلیس با چین سخن گفت اما هیچ اشاره‌ای به ناآرامی‌های این منطقه نکرد.

چین اعلام کرده که شبه نظامیان اویغور و جدایی طلبان در منطقه سینکیانگ فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌دهند و در سال‌های اخیر صدها تن در خشونت‌های این منطقه کشته شدند.

ربیعه قدیر، رئیس گروه مخالف کنگره جهانی اویغور در جریان سفر به شهر توکیو به خبرنگاران درباره سفر شی جینپینگ به انگلیس گفت: این بسیار تاسف برانگیز است که آنها با فرش قرمز از رئیس جمهوری چین استقبال می‌کنند.

وی افزود: آنها باید بدانند که در این فرش قرمز خون مردم اویغور، تبت و دیگر مخالفان چینی وجود دارد.

قدیر همچنین گفت: سیاست‌های چین منطقه سینکیانگ را تبدیل به یک منطقه جنگی کرده است.

وی افزود: در هر خیابان و محله‌ اویغور خودروهای نظامی مستقر شده و سربازان چینی گشت‌زنی می‌کنند و پلیس همه جا حضور دارد این وضعیت باعث ایجاد یک تنش وحشتناک میان دولت و مردم اویغور شده است.

ربیعه قدیر یک زندانی سیاسی سابق چین است که در سال 1999 متهم به افشای اسرار دولتی شد. وی چندی بعد اجازه یافت که زندان را به دلایل پزشکی ترک کند و اکنون در آمریکا زندگی می‌کند.

انتهای پیام

کد N995548