تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران مستند خواهد شد ‌

مسجد جمكران

‌مدیر مرکز پژوهش‌های مسجد مقدس جمکران از آغاز پروژه مستند سازی تاریخ شفاهی این مسجد مقدس خبرداد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، سید مجید مطهرنژاد با اشاره به اجرای طرح پژوهشی تاریخ شفاهی مسجد جمکران گفت: مسجد مقدس جمکران یکی از پویاترین مساجد جهان اسلام و به تعبیر مقام معظم رهبری پایگاه عظیم جهان تشیع است که از جنبه تاریخی نیز سابقه بیش از یک‌ هزار سال دارد که مجموع این مباحث بیانگر لزوم ساماندهی طرح تاریخ شفاهی مسجد مقدس جمکران می‌باشد.

وی افزود: پروژه تاریخ شفاهی مسجد با این رویکرد آغاز کار کرده‌ایم که بتوانیم سخنان و نظرات علما، بزرگان، محققان، خادمان و زائران این مکان مقدس را جمع‌آوری و مستندسازی کنیم.

وی اظهار کرد: به این منظور، کارگروهی با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف مسجد از جمله معاونت فرهنگی و مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل و همچنین خادمان باسابقه و پیشکسوت که در مسجد حضور داشتند شکل گرفته که در نظر داریم در یک برنامه یک ساله بخش عمده تاریخ شفاهی مسجد را جمع‌آوری کنیم.

مدیر مرکز پژوهش های مسجد مقدس جمکران ادامه داد: در همین زمینه با خیرین و بانیان، خادمان و مسئولین کاروان‌های جمکران که بیش از چند دهه در این رابطه فعالیت کرده‌اند و همچنین زائران این مکان مقدس که از شهرهای مختلف به جمکران مشرف می‌شوند، گفت‌وگوهای دقیقی انجام می‌دهیم تا به زوایای جدیدی از شکل ظاهری و نوع حضور مردم در مسجد و شرایط گذشته، پی ببریم و آن‌ها را مستند کنیم.

وی با تاکید بر این‌که «برخی از شبهات و موضوعاتی که ناخواسته در خصوص مسجد مطرح می‌شود باید در دل این تاریخ شفاهی به مرور اصلاح شود» ادامه داد: این اصلاح با گفت‌وگو با شخصیت‌هایی که به مسجد مشرف شده و از آثار معنوی و روحانی آن بهره‌مند شدند انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای انجام بهتر این طرح مراکز معتبری که در این حوزه کار کرده‌اند را نیز رصد کرده‌ایم و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اند را زیر نظر گرفته‌ایم تا الگوی استانداردی را در این زمینه ایجاد کرده و بر اساس آن کار را به پیش بریم

انتهای پیام

کد N995474