وزیر دفاع افغانستان: اعضای طالبان در بیمارستان قندوز مخفی شده بودند

وزیر دفاع افغانستان امروز (دوشنبه) گفت: بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز به دلیل آنکه توسط شبه نظامیان درگیر با نیروهای دولتی مورد استفاده بوده هدف بمباران نیروهای آمریکایی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معصوم استانک زی، وزیر دفاع افغانستان در مصاحبه‌ای به این خبرگزاری گفت: شبه نظامیان طالبان و احتمالا عوامل سازمان اطلاعات ارتش پاکستان از تاسیسات بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز در شهر قندوز به عنوان یک مکان امن استفاده می‌کردند.

در تاریخ سه اکتبر این بیمارستان از سوی یک هواپیمای AC - 130 آمریکا بمباران شد که باعث مرگ 22 تن و زخمی شدن تعداد زیادی شد.

ساختمان اصلی این بیمارستان در حال حاضر تا حد زیادی از بین رفته و دیگر فعالیت ندارد.

سازمان پزشکان بدون مرز چندین بار حضور شبه نظامیان طالبان در مکان این بیمارستان را رد کرده است که کیت استیجمن، مدیر ارتباطات سازمان پزشکان بدون مرز در افغانستان امروز گفت: ما مجددا تاکید می‌کنیم که همه کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز در بیمارستان قندوز چند بار به ما گزارش دادند که در زمان وقوع بمباران هیچ فرد مسلحی در این بیمارستان نبوده است.

با این حال استانک زی گفت که یک پرچم متعلق به طالبان روی دیوارهای تاسیسات بیمارستان قرار داشته است.

وزیر دفاع افغانستان گفت: این بیمارستان محلی بوده که آنها می‌خواستند از آن به عنوان مکان امن استفاده کنند زیرا همه می‌دانند نیروهای امنیتی بین‌المللی و نیروهای ما در اقدام علیه یک بیمارستان احتیاط زیادی به خرج می‌دهند اما وقتی روی یکی از دیوارهای بیمارستان‌ها پرچم طالبان قرار داشته شما چه فکری می‌کنید.

وی خاطرنشان کرد: من می‌گویم که ساختمان این بیمارستان مورد استفاده افرادی بود که از آن برای درگیری استفاده می‌کردند چه این افراد متعلق به طالبان و چه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان و چه هر کس دیگر بوده باشند.

انتهای پیام

کد N995457