آینده مذاکرات حزب‌الله و المستقبل لبنان در هاله‌ای از ابهام

حزب‌الله لبنان

به دنبال تهدید جریان المستقبل لبنان به کناره گیری از دولت و میز مذاکرات با حزب‌الله لبنان که تاکنون 19 جلسه آن تحت نظارت نبیه بری برگزار شده است، دبیرکل حزب الله لبنان نیز با لحن تندی خطاب به این جریان گفت: اگر می‌خواهید کناره گیری کنید، بروید خدا به همراهتان!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، این تهدیدات و افزایش تنش‌ها میان المستقبل و حزب الله به وخیم‌تر شدن اوضاع سیاسی در لبنان می‌انجامد و هرگونه تلاش را برای حل بحران ناکام می‌گذارد.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان پس از تهدید جریان المستقبل به کناره گیری از دولت و میز مذاکرات خطاب به این جریان با لحنی تند و در حالی که مشتش را بر روی میز کوبید، گفته است: اگر می‌خواهید کناره گیری کنید، بروید خدا به همراهتان.

وی به طور واضح بر عدم تسلیم شدن در برابر تحریکات جریان المستقبل درباره ادامه حضور در دولت و مذاکرات تاکید کرده است.

او گفته است که از رهبران حزب الله خوهد خواست تا در مذاکراتشان با جریان المستقبل بازنگری کنند.

سید حسن نصرالله در پاسخ نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان بدون اینکه نام وی را بر زبان بیاورد، گفت: در دوره گذشته جریان المستقبل طوری درباره مذاکرات صحبت می‌کرد که گویی بر سر لبنانی‌ها منت نهاده‌اند. این احساس از سوی ما رد شده است.

وی درباره پرونده دولت گفت: شما (المستقبل) اگر احساس می‌کنید که بر ما و دیگران از طریق ابقا در دولت برتری دارید احساس گناه نکنید. خداوند به همراهتان ما با تحریک مخالفیم. ما همچنان خواهیم ماند و مسئولیت کامل همه چیز را برعهده می‌گیریم.

سید حسن نصرالله افزود: منفعت لبنانی‌ها در ابقای دولت نهفته است چرا که جایگزین آن خلأ و چه بسا فروپاشی خواهد بود ما همواره خواهان حفظ کشور بوده‌ایم. مشارکت در دولت تنها به خاطر حفظ ثبات سیاسی و امنیت است.

سیدحسن نصرالله به بحث و جدل اعضای المستقبل درباره سخنان نهاد المشنوق در دومین سالروز ترور "وسام الحسن" و تهدید وی به کناره گیری از دولت و میز مذاکرات نپرداخت.

طی دو روز گذشته برخی شخصیت‌های جریان المستقبل اعلام کردند که سخنان المشنوق تنها موضع شخصی وی بوده است.

رشید درباس، وزیر امور اجتماعی اعلام کرد که اظهارات المشنوق تهدید نبوده بلکه ناشی از به ستوه آمدن وی از اوضاع بوده است. دولت قادر به جمع آوری زباله‌ها نیست؟ پس چرا باید بماند؟ این وضعیت همگان است. حتی تمام سلام، نخست وزیر نیز که در مذاکرات از بی‌نتیجه ماندن اقدامات دولت صحبت کرد. از این وضعیت به ستوه آمده است.

منابعی در جریان المستقبل اعلام کردند که نهاد المشنوق در اعتراض به "کوتاهی حزب الله در اجرای طرح امنیتی در استان البقاع" قصد داشت اظهارات تندی را ایراد کند اما در لحظات آخر اظهارات خود را اصلاح کرد.

این منابع احتمال دادند که وزیر کشور برای ایراد اظهارات خود از سعدحریری، نخست وزیر سابق لبنان مشورت گرفته باشد و وی نیز موافقت کرده است.

روز گذشته مسئولان جریان المستقبل تماس‌هایی را با سعد حریری که مقیم عربستان است، برقرار کردند و وی از فراکسیون المستقبل که متعلق به خودش است خواست تا در جلسه هفتگی خود موضع واضحی را اتخاذ کند.

منابع اعلام کردند: منظور از مذاکراتی که المشنوق تهدید به کناره گیری از آن کرده مذاکرات ملی نیست بلکه مذاکرات میان المستقبل و حزب الله است.

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت مراسم هفتم شهید حسن الحاج (ابومحمدالاقلیم) یکی از رهبران حزب الله اظهارات المشنوق درباره طرح امنیتی در البقاع را رد کرده بود.

انتهای پیام

کد N995419