طرح دموکرات‌ها برای ایجاد کمیته شبیه "هلسینکی" درباره‌ی توافق هسته‌ای ایران

برجام

گری کانلی و چند دموکرات دیگر در مجلس نمایندگان ایالات متحده قطعنامه‌ای را در این ماه برای نظارت بر اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام ارائه کرده‌اند که اعتقاد دارند مانند کمیته هلسینکی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه آمریکایی واشنگتن اگزمینر، کمیته هلسینکی بر نظارت و ترغیب اجرای سند نهایی هلسینکی نظر داشت. این سند با هدف گرم کردن روابط بین ایالات متحده و اتحاد شوری در دوره پرتنش نیکسون، رییس‌جمهور آمریکا به امضاء رسید.

در حالی که گری کانلی و بیش‌تر دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای ایران حمایت کردند، آن‌ها به ایجاد کمیته مشابه فکر می‌کردند تا به تضمین تبعیت از توافق هسته‌ای که هدفش برچیدن برنامه هسته‌ای ایران بود کمک کند.

این نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با این روزنامه گفت: هدف مشترک، ایران غیرهسته‌ای است. هم حامیان هم منتقدان توافق هسته‌ای از این قطعنامه حمایت می‌کنند. هلسینکی کمیته‌ای بود که حمایت کافی از مخالفان فراهم آورد و به مقامات دولتی فشار زیادی وارد کرد.

وی اضافه کرد:‌ با این وجود، ما قصد نداریم تا این قطعنامه بهانه‌ای برای بر هم زدن توافق هسته‌ای شود.

گری کانلی که تجربه همکاری با کمیته روابط خارجی سنا را دارد، گفت: کمیته‌ای بر مبنای مدل کمیته هلسینکی ایالات متحده فرصتی برای کنگره به شمار می‌رود تا نقشی سازنده داشته باشد نه نقشی تفرقه‌افکن.

کانلی که خود حامی سرسخت توافق هسته‌ای کابینه اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده است قطعنامه‌اش از سوی استیو اسراییل، رییس کمیته کمپین کنگره‌ای دموکرات و دموکرات برجسته مخالف توافق هسته‌ای و نیز ریچارد هانا، جمهوری‌خواه مخالف توافق هسته‌ای ایران مورد حمایت قرار گرفت.

او در پاسخ به این سوال که واکنش کابینه اوباما به این طرح چیست؟ گفت: فکر می‌کنم کاخ سفید هیچ چیزی را ترجیح نمی‌دهد.

انتهای پیام

کد N995219