آغاز بزرگ‌ترین رزمایش یک دهه اخیر ناتو در مدیترانه

سوريه,روسيه,ناتو

همزمان با تلاش‌های روسیه برای اثبات مجدد قدرت خود در آب‌های شرق مدیترانه، ناتو و متحدانش امروز (دوشنبه) بزرگترین مانور نظامی خود در یک دهه اخیر را با هدف نمایش قدرت در مرکز مدیترانه آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اگرچه این مانورها مدت‌ها پیش از حضور نظامی روسیه در سوریه برنامه‌ریزی شده و مستقل از رویدادهای اخیر است، اما اجرای آن در چنین زمانی می‌تواند باعث نگرانی روسیه شود.

اکنون تشدید درگیری‌ در سراسر شمال آفریقا و خاورمیانه ناتو را به چالش کشیده تا به تهدیدهای متعدد و چندگانه در مرزهایش واکنش نشان دهد.

ناتو و متحدانش با اعزام 36 هزار نیرو، 230 یگان نظامی، 140 هواپیما و بیش از 60 فروند کشتی به مدت پنج هفته می‌خواهند نشان دهند که می‌توانند در جهانی"تاریک‌تر و خطرناک‌تر"-چنانکه مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس گفته- فعالیت کنند.

برخی از ارشدترین مقامات ائتلاف ناتو امروز برای نمایش هواپیماها و هلی‌کوپترهای نظامی حاضر در مانور به یک پایگاه هوایی در جنوب ایتالیا می‌روند تا به سوالات درباره اینکه چطور می‌خواهند به تهدید روسیه در سمت شرق ناتو واکنش نشان دهند، پاسخی داده باشند.

آدام توماس، نماینده انگلیس در ناتو گفت: ناتو برای منطقه جنوبی‌اش یعنی منطقه‌ای که از عراق تا شمال آفریقا دچار بی‌ثباتی شده به استراتژی نیاز دارد. ما همچنین به توافقی جامع در ناتو درخصوص رویکرد طولانی مدت نسبت به روسیه نیاز داریم.

از روسیه که اوایل ماه جاری میلادی با بیش از 45 هزار نیرو مانورهای بزرگی انجام داده و پیش از حملات هوایی‌اش در سوریه مانورهایی را در مدیترانه برگزار کرده، دعوت شده تا به تماشای این مانور بیاید.

پس از یک دهه از عملیات نظامی تحت رهبری ناتو در افغانستان، این ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در حال حاضر به دفاع از قلمرو خود پرداخته و به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال 2014 میلادی، توجه‌اش به جناح شرقی‌ خود معطوف شده است.

بخش اعظم تلاش‌های ناتو برای اطمینان دادن به اعضای شرقی و جدیدتر خود صورت می گیرد تا به آن‌ها ثابت کند که این ائتلاف می‌تواند مانع هرگونه حمله روسیه شود.

فروپاشی لیبی، ظهور داعش، جنگ داخلی سوریه و ناکامی اتحادیه اروپا در ایجاد ثبات در کشورهای جنوبی‌ اروپا جزء مشکلات کنونی ناتو به حساب می‌آیند. ترکیه نیز که یکی از اعضای ناتو است و مرزهای مشترکی با سوریه و عراق دارد درگیر مشکلات بسیاری شده است.

مداخله روسیه در سوریه مساله را پیچیده‌ کرده و توانایی ناتو را برای جلوگیری از حملات جدید مسکو بدون رویارویی مستقیم به بوته آزمایش گذاشته است.

تلاش‌های ناتو در منطقه شرقی‌اش موجب ایجاد نیروی واکنش سریع پنج هزار نفری شده که می‌تواند در عرض کمتر از یک هفته در مکان تعیین شده مستقر شود.

انتهای پیام

کد N995207