برگزاری انتخابات در کانادا و احتمال خداحافظی «هارپر» از قدرت

سیاسی

کانادا امروز شاهد برگزاری انتخابات است و در این میان نظرسنجی ها حکایت از احتمال پایان یافتن حضور یک دهه ای «استفان هارپر» در قدرت دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، رای دهندگان کانادایی امروز دوشنبه به پای صندوق های رای می روند تا در این مورد تصمیم بگیرند که آیا خواهان ادامه حضور محافظه کاران به رهبری «استفان هارپر» در قدرت هستند و یا آنکه می خواهند به ریشه های لیبرال کانادا بازگردنند.

نکته جالب در مورد انتخابات کانادا آن است که رقیبان اصلی در این رقابت ها نخست وزیر فعلی و فرزند نخست وزیر سابق هستند. بر همین اساس هارپر برای بقا در قدرت باید در صندوق های رای با «جاستین ترودائو» فرزند «پیر ترودائو» دست و پنجه نرم کند.

پیر ترودائو از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۴ به مدت ۱۶ سال نخست وزیر کانادا بوده و نام وی در تاریخ این کشور ثبت شده است. نظرسنجی که روز یکشنبه در آستانه انتخابات کانادا منتشر شده حاکی است که لیبرال ها با ۷ درصد اختلاف از محافظه کاران پیشی گرفته‌اند.

در عین حال بخش زیادی از ۲۶.۴ میلیون رای دهنده کانادایی که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند، هنوز مردد هستند. البته استفان هارپر نسبت به انتخاب دولت لیبرال به شهروندان کانادایی هشدار داده و گفته است که کشور با مدیریت لیبرال ها بار دیگر با کسری بودجه روبرو خواهد شد و کانادایی ها مجبور به پرداخت بیشتر مالیات خواهند شد.

«توماس مولکایر» رهبر حزب دموکراتیک نوین کانادا نیز به رسوایی های آخرین دولت لیبرال این کشور اشاره کرد و گفت: آنها احتمالا قصد دارند تا مردم را گول بزنند. ولی آن طور که دیده ایم، حزب لیبرال آخرین بار به خاطر رسوایی های مالی توسط مردم کانادا از قدرت برکنار شد.

جاستین ترودائو

مبارزات انتخاباتی ۱۱ هفته ای که طولانی ترین کمپین انتخاباتی در کانادا به شمار می رود فرصت خوبی را برای مردم فراهم کرد تا به خوبی از دیدگاه های نامزدهای انتخابات آگاهی پیدا کنند.

هارپر که از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون قدرت را در دست دارد، برای رسیدن به چهارمین دور نخست وزیری تلاش می کند. بر اساس نظرسنجی موسسه نانوس، حزب لیبرال کانادا از حمایت ۳۷.۳ درصدی مردم برخوردار است و این رقم برای محافظه کاران به کمتر از ۳۰.۵ درصد رسیده است. حزب دموکراتیک نوین نیز ۲۲.۱ درصد حمایت عمومی را در اختیار دارد.

انتخابات فدرال کانادا در سال ۲۰۱۵  یا چهل و دومین انتخابات عمومی در کانادا برای انتخاب اعضای مجلس عوام کانادا برگزار می شود. تعداد کرسی‌هایی که احزاب شرکت‌کننده در این دوره از انتخابات بر سر تصاحب آنها مبارزه می‌کنند، ۳۳۸ کرسی است که نسبت به انتخابات فدرال گذشته تعداد ۳۰ کرسی افزایش داشته است.

بطور تاریخی، احزاب محافظه‌کار و لیبرال دو رقیب اصلی در صحنه سیاست کانادا بوده‌اند و حزب سوم مؤثر در کانادا حزب دموکراتیک نوین اما در عمل تقسیم آرای مخالفانِ دولت محافظه‌کار، میان دو حزب اصلی رقیب آنها، به شکست مخالفان دولت محافظه‌کار، در سه انتخابات پیشین، انجامیده است. هرچند نتیجهٔ نظرسنجی‌ها در ساعات پایانی پیش از شروع رسمی انتخابات فدرال کانادا ۲۰۱۵ از جلوبودن حزب لیبرال، حکایت داشته‌است، اماسه حزبی بودن رقابت، پیش‌بینی نتیجه‌های نهایی را مشکل نموده‌است.