یک تحلیلگر مسائل منطقه ای تاکید کرد؛

لزوم تغییر گفتمان با ایران از تهدید امنیتی به گفتمان سیاسی

سیاسی

یک تحلیلگر مسائل منطقه گفت: برگزاری نشست امنیتی مونیخ در جمهوری اسلامی ایران به معنای پذیرش این نکته بود که گفتمان با ایران باید از گفتمان و تهدید امنیتی عبور کرده و به گفتمان سیاسی تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعدالله زارعی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه این نشست یک مباحثه مقدماتی برای برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ بود، گفت: این نشست در شرایطی برگزار شد که یک مباحثه جدی بر روی برنامه هسته ای ایران وجود دارد و غربی ها تلاش می کردند آن را برنامه امنیتی جلوه دهند.

وی افزود: نظام و انقلاب اسلامی و تفکر امام راحل امنیت افزا بود و امنیت برای مستضعفان را در مبارزه با مستکبران دیده است و از این به بعد هم مسیر ایجاد امنیت در جهان را در چارچوب مبارزه فراگیر و گسترده با نظام و تفکر استکباری می دانیم.

زارعی اضافه کرد: اینکه نگاه دنیا به ایران از نگاه ضد امنیتی به نگاه همراه امنیتی تبدیل شده باشد تعبیر دقیقی نیست زیرا آنها از ابتدا هم می دانستند که ایران در پی این بود که در دنیا اشغال نباشد.

این کارشناس مسائل منطقه ای ادامه داد: جمهورری اسلامی ایران در این دوران تلاش کرده است که عراق را از اشغال در بیاورد و موفق شد و تلاش کرد افغانستان از کشور اشغال شده خارج شود که به طور نسبی موفق شد و سعی کرد اشغال در یمن و سرزمین فلسطین و نفی حقوق آنها به پایان برسد.

زارعی با بیان اینکه کشورمان در پرونده های منطقه ای به عنوان کشور اثرگذار و بازیگر فعال شناخته می شود افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران امروز در سوریه وعراق نقش اول و در لبنان نقش مؤثری دارد و در یمن به نفوذ ایران اعتراف شده است و در پاکستان و افغانستان هم وضع  همین طور است.

وی با اشاره به اینکه اکنون وضع خصومت آمیزی میان ایران و عربستان وجود دارد اضافه کرد: این موضوع با گفت و گوهای وزارت خارجه حل و فصل نمی شود زیرا ما از رویکرد عزت آفرین و عزت زا پیروی می کنیم در حالی که عربستان از تئوری و راهبرد سلطه پیروی می کند و در صدد سلطه از طریق تضییع حقوق دیگران است اما ایران در صدد عزت آفرینی در منطقه است.

زارعی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه قابل قبول است.

وی افزود: بر اساس پژوهشی که انجام دادیم در بین ملت های منطقه ملت و دولت ایران محبوبترین ملت و دولت است و در سطح دولت ها، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران موقعیت ممتاز و ویژه ای دارد.

زارعی ادامه داد: اما در سطح قدرت ها اگر منتظر هستیم آنها اعتراف کنند که ایران قدرت تعیین کننده بدون امکان حذف از معادلات است، این اتفاق نمی افتد زیرا نظام سلطه منافع و سیاست های خود را بر اساس نفی جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا نمایندگان سوریه و روسیه در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران حضور نداشتند؟ گفت: این دعوت ها با توافق ایران و آلمان باید اتفاق می افتاد، ایران با حضور برخی کشورها موافقت نکرد و آلمانی ها هم با حضور برخی دیگر موافقت نکردند و این خیلی غیر طبیعی نبود ضمن اینکه روسیه کنفرانس مشابهی را چند وقت قبل در سن پترزبورگ برگزار کرد.

این تحلیل گر مسائل منطقه ای با بیان اینکه کار مشترک، نیاز به توافق دارد، افزود: نشست امنیتی در تهران، نشست مقدماتی برای کنفرانس امنیتی مونیخ است بنابراین آلمانی ها به راحتی می توانستند این کنفرانس را در جایی دیگر برگزار کنند و اینکه این نشست در تهران برگزار شد موفقیت بود.

زارعی با اشاره به اینکه در این کنفرانس، مباحث و دیدگاه ها مطرح می شود نه تصمیم گیری سیاسی مستقیم، اضافه کرد: البته این گفتگوها ایجاد مباحثه است و آنها در نشست مقدماتی امنیتی در تهران دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران را درباره فلسطین، یمن و بحرین شنیدند و این کار سازنده ای است که در ارتباطات رسمی سیاسی، کمتر فرصت طرح این موضوعات وجود دارد.

این تحلیل گر مسائل منطقه گفت: برگزاری نشست امنیتی مونیخ در جمهوری اسلامی ایران به معنای پذیرش این نکته بود که گفتمان با ایران باید از گفتمان و تهدید امنیتی عبور کرده و به گفتمان سیاسی تبدیل شود.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: ایران هم کنفرانس مستقل امنیتی خود را  بهار سال آینده برگزار می کند و این کنفرانس فراگیر خواهد بود.

زارعی افزود: متولی این کنفرانس وزارت خارجه نیست و برخی از دستگاه های دیگر متولی آن هستند.

 

مطرح شدن ایران به عنوان مولد امنیت جهانی

مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: مطرح شدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان مولد امنیت جهانی و ارائه ایده های امنیتی از سوی کشورمان، مهمترین هدف برگزاری نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران بود.

 مصطفی ترک زهرانی در این برنامه گفت: کنفرانس امنیتی مونیخ هم وزن کنفرانس داووس است با این تفاوت که در داووس، مسایل اقتصادی بین المللی و در کنفرانس امنیتی مونیخ مسائل امنیتی بین المللی بحث و بررسی می شود.

وی افزود: برای نخستین بار توانستیم مسئولان این کنفرانس را متقاعد کنیم که اگر قرار است درباره تولید امنیت جهانی صحبت شود آنها نمی توانند بدون ایران این کار را انجام دهند.

زهرانی برگزاری نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ را در تهران موفقیتی بزرگ دانست و ادامه داد:

تا کنون ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ به عنوان تولید کننده ناامنی و تهدید امنیت بین الملل عنوان می شده است اما اکنون نه تنها این گونه نیست بلکه به عنوان تولید کننده امنیت، مطرح است .

وی با اشاره به اینکه تولید امنیت نیاز به سخت افزار و نرم افزار دارد گفت: بحث نرم افزاری آن و تولید اندیشه و فکر برای امینت جهانی بسیار مهم است و ایران از نظر گفتمانی دست برتر را در مسایل امنیتی بین المللی دارد.

زهرانی ادامه داد: از آنجایی که برگزاری کنفرانس تهران مقدمه ای برای برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ در فوریه سال بعدی در شهر مونیخ آلمان است، کنفرانس تهران زیر بنا و ایده های جدیدی را خواهد داد.

مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: در این کنفرانس به طرف های غربی و بقیه توضیح دادیم که باید چگونگی اولویت بندی امنیتی را مشخص کنیم و به آنها گفتیم شما نمی توانید در این زمینه گزینشی عمل کنید.

زهرانی افزود: آنها بر روی سوریه متمرکز هستند و به یمن و بحرین و مردم افغانستان توجه نمی کنند.

وی ادامه داد: به آنها گفتیم شما نمی توانید کشته شدن چندین هزار نفر را در فاجعه منا در ظرف دو ساعت ندیده بگیرید و این ایده ها را به آنها منتقل کردیم.

زهرانی در پاسخ به این پرسش که وزیرخارجه آلمان پس از ایران به عربستان می رود، پیام خاصی دارد؟ گفت: مشکل غربی ها در منطقه ما همیشه این بود که چگونه امنیت ایجاد کنند که هم نفت برود و هم اسرائیل امن باشد.

وی با اشاره به اینکه در این کنفرانس بحث اسرائیل را به صورت مبنایی مطرح کردیم گفت: ایده جمهوری اسلامی ایران این بود که اساساً هر نهاد سیاسی که در نتیجه اشغال باشد نمی تواند حکومت مشروع داشته باشد.

زهرانی افزود: مقامات امنیتی فکرساز از اروپا و دیگر جاها در این کنفرانس حضور داشتند و ما سعی کردیم مبانی فکری امنیتی خود را جا بیندازیم و مبانی فکری آنها را به چالش کشیدیم.

مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: غربی ها تأکید می کنند که اگر قرار است امنیت در منطقه برقرار شود دو ستون ایران و عربستان وجود دارد که اگر این دو کشور باهم گفتگو نکنند مسائل منطقه حل نمی شود و بقیه کشورها هم بر روی این موضوع تأکید دارند و شاید هدف سفرهای وزیرخارجه آلمان هم این باشد.

زهرانی در ادامه درباره راهبرد وزارت امور خارجه پس از توافق وین در منطقه افزود: ایران جزو معدود کشورهایی است که سیاست خارجی اش با سیاست امنیت ملی اش یکی است زیرا مجموعه های مسئولان در کنار دیپلماسی با هم این را جلو می برند.

وی اضافه کرد: سیاست خارجی ما سیاست امنیت ملی ماست بنابراین اگر موفقیت داشته باشیم مربوط به همه است و اگر اشکالی هم باشد مربوط به همه است.

زهرانی در پاسخ به این پرسش که  چرا نماینده سوریه و روسیه در نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران حضور نداشتند؟ گفت: در عمل 6 هفته برای برپایی این کنفرانس وقت داشتیم و ما نمی خواستیم در این کنفرانس، آمریکایی ها حضور داشته باشند و آنها هم در مقابل درخواست هایی داشتند.

وی افزود: در مورد روسیه بیشتر مسئله زمان و بروکراسی مطرح بود که  نتوانست شرکت کند زیرا هم لاوروف تمایل داشت و هم برای آنها خوب بود در این کنفرانس شرکت کنند.

 زهرانی گفت: این گونه نیست که ما نمی توانیم از سوریه کسی را بیاوریم اما وقتی ما سفت و سخت می ایستیم که آمریکایی ها نباید شرکت کنند، آلمانی ها هم درباره سوریه همین کار را کردند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله نتیجه گیری این کنفرانس است،  افزود: ما می خواستیم به آنها بگوییم این قدر سوریه سوریه نکنید، بحث های دیگر امنیتی مانند یمن و بحرین هم اهمیت دارد.

مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه خطاب به مجری که اصرار داشت دلیل شرکت نکردن سوریه را در نشست مقدماتی کنفرنس مونیخ در تهران بداند گفت: ما خودمان نخواستیم زیاد سوریه را محور قرار دهیم و شما دارید در دام آنها می افتید.

زهرانی گفت: مشغول برنامه ریزی برای برگزاری کنفرانس جهانی علیه افراطی گری در حدود چهار ماه آینده هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در نشست تهران توانستیم موضوع یمن و بحرین را هم مطرح کنیم گفت: اولویت ما در این نشست این بود که ذهن طرف مقابل را به چالش بکشیم واز آنها پرسیدیم شما با چه روشی سوریه را مهم می دانید اما بحرین و یمن را مهم نمی دانید.

زهرانی افزود:ما از روسیه دعوت کردیم و طرف آلمانی هم دعوت کرد اما خود انها نتوانستند شرکت کنند .

وی با بیان اینکه حضور افغانستان در این نشست شاید مهمتر از حضور روسیه بود  ادامه داد: مشکلات داخلی افغانستان هم موجب شد  وزیر خارجه اش نتواند بیاید.

زهرانی تاکید کرد: هدف اصلی ما این بود که در گفتمان سازی در بحث های منطقه ای ایران حرف اول را بزند و در آن موفق بودیم و اگر روسیه نیامد خودش مقصر است