پیشروی نیروهای عراقی در سه جبهه در برابر داعش

واحد مرکزی خبر نوشت: نیروهای امنیتی عراق با شکستن ۳ هسته داعش در اطراف بیجی ، به سمت رمادی و حویجه در حال پیش روی هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ؛ نیروهای عراقی از هفته گذشته با پشتیبانی  یگان های مردمی عملیات گسترده ای را در بیجی ( حدود 200 کیلومتری شمال بغداد) اجرا می کنند.

نیروهای ضد داعش از جمله هزاران نفر از واحدهای بسیج مردمی بخش گسترده ای از شهر بیجی و اطراف آن را بازپس گرفتند. این گروه های شبه نظامی اکثرا متشکل از شیعیان هستند .

یک ژنرال پلیس اعلام کرد:« آنها هنوز در حال پاکسازی برخی از محله های بیجی از جمله تمیم در غرب و بخش بازار در مرکز هستند.»

وی افزود:« شماری از اعضای داعش هنوز در این محل حضور دارند.»

یک ژنرال ارتش ، پیشروی نیروهای عراقی را در بخش بیجی را « بزرگترین پیروزی از دهم ژوئن 2014 »توصیف کرد. دهم ژوئن 2014 روزی است که یورش برق آسای گروه داعش موجب فرار ارتش و پلیس عراق از این شهر شد و داعش به ویژه شهر موصل را به تصرف خود در آورد.

نیروهای طرفدار دولت از سال گذشته همه بخش هایی را که داعش درجنوب بغداد و نیز شمال پایتخت را  به تصرف خود در آورده بود به ویژه شهر تکریت در جنوب بیجی را بازپس گرفتند.

نیروهای دولت عراق اکنون در بخش شمال به سمت موصل پیشروی می کنند و یکشنبه حویجه ،‌پایگاه داعش در شرق رودخانه دجله ، در محاصره خود داشتند.

یک ژنرال عراقی توضیح داد :« عملیات در دو بخش شروع شد ،‌ بخشی در غرب کرکوک( واقع در شمال شرقی حویجه ) در نزدیکی الفتحه  ودیگری در جنوب کرکوک در نزدیکی میدان نفتی علاس.»

نیروهای کرد ( پیشمرگه )  نیز در هفته های اخیر به موفقیت هایی دست یافته اند و در جنوب غربی شهر کرکوک که آن را در کنترل خود دارند ، پیشروی کرده اند .

نجم الدین کریم استاندار کرکوک اعلام کرد شماری از نمایندگان نیروهای فدرال ،‌نیروهای کرد و چهره های سیاسی محلی یکشنبه یک نشست هماهنگی امنیتی در کرکوک برگزار کردند.

حلقه محاصره همچنین در شهر رمادی ، مرکز استان الانبار در غرب عراق که در کنترل داعش قرار دارد تنگ  می شود. در این بخش نیروهای امنیتی تحت حمایت قبایل سنی محلی و پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا قرار دارند.

ژنرال اسماعیل محلاوی فرمانده عملیات الانبار اطمینان داد:«بخش البو فراج اکنون تحت کنترل کامل ما قرار دارد. شهر رمادی کاملا از بخش شمالی جدا شده است.»

پاکسازی مناطق شمالی بیجی از وجود تروریست ها


همچنین در حمله هوایی ارتش عراق ده ها تروریست گروه تکفیری صهیونیستی داعش در منطقه الزنکوره استان الانبار عراق به هلاکت رسیدند و مقرهای شان ویران شد.وزارت دفاع عراق از پاکسازی بیشتر مناطق شمال بیجی و تکریت از وجود اعضای گروه تکفیری صهیونیستی داعش و جمع آوری بمب ها و مین های کار گذاشته شده در این مناطق خبر داد.

وزارت دفاع عراق در بیانیه ای اعلام کرد نیروهای امنیتی و مردمی و افراد قبایل در حال پیشروی به طرف شمال شهر بیجی پس از پاکسازی بیشتر مناطق شمال تکریت از وجود اعضای گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش هستند.

هلاکت 65 داعشی


وزارت دفاع عراق از به هلاکت رسیدن 65تن از اعضای گروهک تکفیری صهیونیستی داعش در غرب این کشور خبر داد.

وزارت دفاع عراق از کشته شدن 65 تن از اعضای گروه داعش و از جمله ده تن از سرکردگان این گروه که یکی از آنها تابعیت آمریکائی داشته است در حمله موشکی به یک کاروان از خودروهای این گروه در غربی ترین بخش استان الانبار خبر داد.وزارت دفاع عراق اعلام کرده است ورود اعضای داعش از سوریه به شهر راوه در الانبار زیر نظر نیروهای این کشور بود. سه خودروی داعش در سه منطقه مستقر شده بودند که یکی از آنها ویژه سرکردگان این گروه و دومین خودرو حامل مواد منفجره و سومین خودرو حامل عوامل انتحاری بود.

49261

کد N994985