کانادایی‌ها در مسیر تندباد تغییرات انتخابات پارلمانی

رای دهندگان کانادایی امروز (دوشنبه) در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند تا تصمیم بگیرند که آیا حضور "استفان هارپر" به عنوان نخست وزیر این کشور ادامه یابد و یا در کشور عناصر لیبرال‌تری بر سر کار بیایند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این انتخابات حزب محافظه‌کار استفان هارپر، نخست وزیر کنونی رقابت تنگاتنگی با اصلی‌ترین رقیبش حزب لیبرال کانادا و رهبرش "جاستین ترودو"، پسر نخست وزیر پیشین دارد.

پی‌یر ترودو به مدت 16 سال از سالهای 1968 تا 1984 کانادا را اداره کرده بود. وی از بانیان باز شدن درهای کانادا به سوی مهاجران بوده است.

در همین راستا ترودو پسر اعلام کرد: ما اکنون این فرصت را داریم که تغییر واقعی را در کانادا محقق کنیم و به حکومت یک دهه‌ای هارپر پایان دهیم.

اما هارپر به دنبال اتخاذ سیاست‌هایی برای تخریب ترودو است تا بتواند یک دوره چهار ساله دیگر در قدرت باقی بماند، با این حال ترودو 43 ساله به مبارزات انتخاباتی خود خوش‌بین و امیدوار است. ترودو در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی‌اش از مناطقی بازدید کرد که در آن مناطق به طور سنتی لیبرال‌ها نتوانسته‌اند پیروز شوند.

به گزارش ایسنا، در انتخابات امروز احزاب استفان هارپر محافظه کار، جاستین ترودو لیبرال و "توماس مولکار" نئودموکرات با یکدیگر رقابت می‌کنند.

حزب نئودموکرات در نظرسنجی‌های اخیر موفق به کسب آرای زیادی نشده اما حزب لیبرال موفق شده تا محبوبیت مردمی را به دست بیاورد و در راس باشد. همچنین جایگاه حزب محافظه کار همچنان ثابت است.

در نظرسنجی‌ اخیر لیبرال‌ها 9 درصد از حزب محافظه‌کار پیش بودند. در این نظرسنجی که از سوی CTV/Globe and Mail/Nanos Nightly Tracking Poll برگزار شد لیبرال‌ها 39.1 درصد، محافظه‌کاران 30.5 درصد و نئودومکرات‌ها 19.7 درصد آرا را از آن خود کردند.

با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که در پارلمان 338 کرسی کانادا هیچ یک از احزاب نتوانند دولت اکثریت را تشکیل داده و باید با احزاب دیگر ائتلاف تشکیل دهند. به این ترتیب حزب حاکم دست لرزانی در قانون‌گذاری داشته و باید بر دیگر احزاب تکیه کند.

هارپر از 2006 نخست وزیر است و حزب محافظه کار وی از 2011 اکثریت را در پارلمان در اختیار دارد. حالا برای نخستین بار به نظر می‌رسد که باید شاهد تغییراتی در دولت کانادا باشیم و اگر چنین باشد تاثیر عمیقی بر دلار کانادا،‌ سیاست‌های تجارتی کشور و تصمیم درباره ایجاد خط لوله "کی‌استون" می‌گذارد؛ بنابراین، آینده باثبات به نظر نمی‌رسد.

انتهای پیام

کد N994968