بعیدی نژاد:

۲ ماه آینده زمان کار و تلاش سخت برای اجرای برجام است

سیاسی

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه نوشت: ماه آینده زمان کار و تلاش سخت برای آماده سازی کشور جهت اجرای برجام است و بیش از همه همکاران ما در سازمان انرژی اتمی تحت فشار کاری سنگینی قرار خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، ‌حمید بعیدی نژاد رئیس تیم کارشناسی هیئت مذاکره کننده هسته ای کشورمان به مناسبت انتشار بیانیه ایران و کشورهای ۱+۵ درباره توافق وین و دستور رفع تحریم‌ها از سوی آنها در صفحه شخصی خود نوشت: 

امروز در مسیر اجرایی شدن تفاهم هسته‌ای روز بسیار مهمی است، روزی که «روز تصویب» نام دارد.  پیش بینی تحقق بموقع چنین روزی با توجه به مخالفتها با برجام در کنگره آمریکا و دیدگاه‌های مختلف در مجلس ایران سخت بود، ولی نهایتاً انجام گرفت.

با نهایی شدن فرآیند بررسی برجام در سطح داخلی در ایران و دیگر کشورهای عضو، امروز اتفاقات مهمی بوقوع پیوست که توسط بیانیه مشترک ظریف و خانم موگرینی هم رسمیت یافت:

١- تصمیم قانونی لغو قطعی تمامی تحریم‌های مالی و اقتصادی توسط اتحادیه اروپا در روز اجرای تفاهم،

٢- اعلام رسمی تصمیم قانونی توقف اجرای تحریم‌های کنگره آمریکا و لغو تحریم‌های مندرج در فرمانهای رئیس جمهوری آمریکا در روز اجرای تفاهم،

٣- اعلام آمادگی اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران در روز اجرای تفاهم.

با اتخاذ این تصمیمات مهم و کلیدی و با اطمینان به لغو تحریم‌های اروپا و آمریکا، ایران قادر خواهد بود طی مدت زمان مناسبی در حدود دو ماه اقدامات مقدماتی و آماده سازی برای اجرای تفاهم هسته‌ای را اتخاذ کند.

هیأت‌های سیاسی ایران و کشورهای ۱+۵ در سطح معاونان سیاسی از دوشنبه مذاکرات لازم برای هماهنگی این مرحله جدید را در وین انجام خواهند داد. این دو ماه آینده زمان کار و تلاش سخت برای آماده سازی کشور جهت اجرای برجام است و بیش از همه همکاران ما در سازمان انرژی اتمی تحت فشار کاری سنگینی قرار خواهند داشت. این روزها هماهنگی بین ایران و کشورهای طرف مذاکره از اهمیت زیادی برخوردار است و این مشورتها در دور جدید آغاز شده است.