اردوغان خواستار تسریع عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا شد

رییس‌جمهور ترکیه خواستار آن شد که فرایند عضویت کشورش در اتحادیه اروپا تصریح کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرد، علاوه بر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از فرانسه، انگلیس و اسپانیا خواسته از عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کنند و به آن سرعت ببخشند.

مرکل روز یک‌شنبه وارد استانبول شد تا در مورد طرح اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی با مقامات ترکیه دیدار کند. هر دو کشور وعده داده‌اند که برای حل این بحران از نزدیک همکاری کنند. مرکل علاوه بر این وعده داده تا از امکان سفر شهروندان ترکیه به آلمان بدون نیاز به ویزا و همچنین از عضویت این کشور در اتحادیه اروپا حمایت کند.

با این حال اختلاف نظر بین دو کشور هنوز وجود دارد. به گزارش بی‌بی‌سی، درباره مبلغی که ترکیه باید برای تقویت مرزبانی خود دریافت کند اختلاف نظر وجود دارد.

امروز احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه نیز پس از گفتگو با آنگلا مرکل گفت ترکیه و اتحادیه اروپا برای حل بحران پناهجویی به توافق‌هایی رسیده‌اند، هر چند هنوز باید درباره مسائلی بحث و مذاکره کرد.

دولت‌های اروپایی سه روز پیش توافقی را امضا کردند که هم موج ورود مهاجران به اروپا را سبک‌تر می‌کند و هم ممکن است ترکیه را یک گام به پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر کند.

رهبران اتحادیه اروپا موافقت کرده‌اند که ویزای شنگن را زودتر از موعد مقرر قبلی در اختیار آن دسته از شهروندان ترکیه بگذارند که خواهان سفر به اتحادیه اروپا هستند و در عین حال مذاکرات با ترکیه را برای پیوستن به اروپا از سر بگیرند.

منتقدان حزب حاکم عدالت و توسعه می‌گویند او از تفاهم اتحادیه اروپا و ترکیه، در انتخابات پارلمانی ترکیه که کمتر از دو هفته دیگر برگزار می‌شود بهره‌برداری تبلیغاتی خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N994707