جان کری:

شرط لغو کامل تحریم ها اجرای کامل توافق خواهد بود

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا در پی اعلام خبر اجرای برجام طی بیانیه ای نظرات دولت آمریکا درباره این اتفاق را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جان کری با اعلام خبر اجرای برجام در رسانه های جهان با انتشار بیانیه ای در سایت وزارت خارجه آمریکا درباره توافق هسته ای اظهار نظر کرد. وی در ابتدای بیانیه نوشت شروع اجرای برجام نشانه این است که ایران اولین مرحله از توافق یعنی رسیدن به یک نقشه راه با آژانس بین المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی را تحقق بخشیده است.

در مرحله بعد ایران باید طرفهای مذاکره را از اجرای اولین بندها از توافق یعنی تغییرات در راکتور هسته ای اراک مطمئن کند و ظرفیت غنی سازی خود را در این راکتور به میزان توافق شده برساند.

جان کری در این بیانیه آورده است: همراه رئیس جمهور و دیگر همکارانمان در وزارت خارجه برای ملاقات با اعضای مذاکره کننده و برداشتن تحریم های اقتصادی اعلام آمادگی می کنیم. ولی شرط برداشتن تحریم ها اجرای کامل توافق هسته ای از سوی ایران و عمل به تمام مراحل ضروری این توافق خواهد بود.

جان کری از حضور تام شانون و استیو مول مذاکره کننده های ارشد آمریکا در اجرای توافق هسته ای در نشست اتحادیه اروپا و کمیسیون مشترک برجام خبر داد. وی گفت تیم آمریکایی برای اجرای برجام همکاری های لازم را با اعضای برجام و کشورهای اروپایی انجام خواهد داد.

وی از تلاش های آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت و تایید تعهد ایران بر اجرای توافق هسته ای تشکر کرد و از آمادگی کشورش برای همکاری و هماهنگی با کشورهای عضو برجام برای تامین امکانات لازم در نظارت تاسیسات هسته ای ایران خبر داد. جان کری گفت: آمریکا همکاری های خود را با اعضای ۱+۵ ادامه خواهد داد.

گفتنی است اولین جلسه کمیسیون مشترک برجام روز دوشنبه با حضور مقامات و مسئولان کشورهای عضو گروه ۱+۵، اتحادیه اروپا و ایران در ژنو برگزار می شود.