بازتاب جهانی اجرایی شدن برجام/ طرفین به تعهدات خود پایبند باشند

سیاسی

خبر شروع اجرای برجام از سوی طرفهای توافق بازتاب گسترده ای در جهان داشت به طوری که مقامات کشورهای جهان ضمن استقبال از اجرای برجام بر آمادگی خود برای هموار کردن مسیر آن تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اعلام خبر شروع اجرای برجام از سوی طرفهای توافق بازتاب گسترده ای در جهان داشته است. کشورهای جهان از اجرای برجام استقبال کردند و هر کدام بیانیه ای جداگانه در این رابطه صادر کردند.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس روز گذشته را روز تاریخی عنوان کرد که نقطه اوج یک دهه گفتگوی بین کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و ایران محسوب می شود.

وی گفت: توافق هسته‌ای دست ایران را از تسلیحات اتمی دور نگاه می دارد که به منزله امنیت بیشتر در منطقه و فرصتی برای ایران است تا همزمان با برچیده شدن تدریجی تحریم‌ ها، مسیر پیوستن به جامعه بین‌المللی را در پیش بگیرد.

در همین حال خبرگزاری شینهوا چین به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور از استقبال پکن از اجرای برجام و آمادگی چین برای همکاری با قدرت های جهانی در اجرای کامل این توافق خبر داد.

«هوآ چونیینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانسی مطبوعاتی گفت همه طرف های درگیر در این توافق اجرای کامل آن را پیگیری کنند چون این توافق به سختی به دست آمد. وی گفت: ایران و ۶ کشور پس از به دست آمدن این توافق در سه ماه قبل، از طریق اقدامات عملی حمایت سیاسی قوی خود را از آن نشان داده اند.

بر این اساس این حمایت، اعتماد جامعه بین المللی را به راه حل جامع، بلند مدت و مناسب برای مسئله هسته ای ایران تقویت می کند و شرایطی مناسب را برای آغاز اجرای آن فراهم می کند.

وی افزود: چین همواره رویکردی سازنده به مذاکرات داشته و فعالانه برای اجرای این توافق آماده است. چین به طور موثری با آمریکا و ایران در خصوص طراحی مجدد رآکتور آب سنگین اراک تماس گرفت و کمک کرد پروژه طراحی مجدد به پیشرفت دست یابد.

هوآ‌ چونیینگ خاطر نشان کرد: پکن امیدوار است همه طرف های مربوطه اراده سیاسی خود را حفظ و به این تعهد عمل کنند و به طور مناسبی به اختلافات به منظور کمک به اجرای این توافق پایان دهند.

از سوی دیگر فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان که به ایران سفر کرده است، روز یکشنبه با ابراز خرسندی از اعتمادی که در زمینه رعایت مفاد توافق نامه هسته ای به این کشور شده است، بر اهمیت نظارت بر پایبندی تهران به الزامات هسته ای خود، تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آلمان این اظهارات را کمی پیش از اعلام رسمی آغاز فرآیند لغو تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا و اروپا عنوان کرد.

وی در یک کنفرانس خبری گفت: امروز روز مهمی است زیرا توافق هسته ای که دوازده سال بر سر آن مذاکره شد، واقعا به اجرا در می آید؛ این مانعی بسیار بزرگ بود که برای غلبه بر تنش های طولانی مدت با ایران برداشته شد.

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به اجرای برجام اقدامات قانونی برای برداشتن همه تحریم های مالی و اقتصادی مرتبط با هسته ای ایران را تصویب کرد. این اقدامات حقوقی فقط در روز اجرا همزمان با راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص عمل ایران به همه اقدامات توافق شده مرتبط با هسته ای به اجرا درخواهد آمد.

روز گذشته همچنین «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا دستور آغاز فرایند لغو تحریم های ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته ای جامع میان کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام صادر کرد.

بنابر اعلام رسمی کاخ سفید، باراک اوباما طی دستوری به وزرای انرژی، بازرگانی، خزانه داری و خارجه این کشور از آن ها خواست تا گام های را لازم جهت رفع تحریم های ایران بردارند.

گفتنی است ایران و قدرت های جهانی روز یکشنبه به مرحله مهمی از توافق رسیدند که در نهایت تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را لغو می کند. به این ترتیب ۱۸ اکتبر مصادف با ۲۶ مهر توافق هسته ای اولین گام خود را برای رفع تحریم ها برداشت.

این در حالی است که هنوز تاریخ مرحله بعدی، یعنی روز لغو تحریم ها هنوز تعیین نشده است. غرب می گوید اجرای تحریم ها علیه ایران زمانی متوقف می شود که ثابت شود ایران به مفاد توافق اتمی عمل کرده است.