نجفی اعلام کرد؛

ایران پروتکل الحاقی را به طور موقت اجرا می‌کند

سیاسی

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران بعنوان یک اقدام اعتمادساز، به صورت موقت پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، رضا نجفی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نامه ای را به آژانس ارسال کرد، مبنی بر اینکه از روز اجرای برجام بصورت موقت و تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب کند، ایران بصورت داوطلبانه بعنوان یک اقدام اعتمادساز پروتکل الحاقی را اجرا کند و همین طور کد اصلاحی ۳.۱ ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا درآورد.

وی درباره اجرای برجام که از امروز آغاز می‌شود، گفت: همانطور که در متن برجام مشخص شده است، پس از نهایی شدن برجام در ۱۴ جولای ۲۰۱۵، به فاصله یک هفته شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای را تصویب کرد و در برجام پیش‌بینی شده است که «روز تصویب» ۹۰ روز پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت یا تاریخی زودتر انجام شود.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: این فرصت را در برجام پیش‌بینی کردند، برای انکه کشورها مراحل داخلی خود را برای تصویب برجام بگذرانند و در واقع این مراحل پشت سر گذاشته شد.

نجفی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی ایران طرح را تایید کردند و پس از تایید شورای نگهبان، جمهوری اسلامی ایران مراحل داخلی خود را پشت سر گذاشته است، ادامه داد: امروز که ۹۰ روز از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می گذرد روز تصویب برجام محسوب می شود. براساس برجام طرفین باید اقداماتی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: بعضی از اقدامات که مشترک است، اتخاذ تمهیدات و امادگی برای روز اجرا است که دوطرف باید این اقدامات را انجام دهند؛ از جمله اقدامات حقوقی و اداری پیش‌بینی شده است در برجام در روز تصویب که امروز باشد، اتحادیه اروپا و اعضایش باید مصوبه ای را بگذرانند که براساس ان تمام تحریم های اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود که جزییات ان در برجام مشخص شده است.

نماینده ایران در آژانس گفت: همینطور امریکا بعنوان طرف دیگر برجام متعهد است که امروز مصوبه ای را بگذارند که در اختیار  رییس جمهور هست و متعهد شود که از روز اجرای برجام، تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط هسته ای را متوقف کند.

وی افزود: رییس جمهور امریکا باید دستورات اجرایی را صادر کند که آن دستورات اجرایی در واقع راه را باز می کند، برای اینکه تحریم های مرتبط اقتصادی و مالی از روز اجرا برداشته شود.

نجفی با ذکر اینکه از سوی جمهوری اسلامی ایران هم دو اقدام مشخص در روز تصویب مشخص شده است، گفت: یکی از آن بحث‌ها، اقدامات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در رابطه با نقشه راه هست که چند روز پیش خاتمه پیدا کرد.

وی اضافه کرد: همینطور جمهوری اسلامی ایران نامه ای را به اژانس ارسال کرد مبنی براینکه از روز اجرای برجام بصورت موقت و تا زمانی که مجلس محترم شورای اسلامی پروتکل الحاقی را تصویب بکند، ایران بصورت داوطلبانه بعنوان یک اقدام اعتمادساز پروتکل الحاقی را اجرا بکند و همنیطور کد اصلاحی ۳.۱ ترتیبات فرعی را از روز اجرا به مرحله اجرا درآورد.

به گفته نجفی، دو اقدام دیگر در روز اجرا در برجام مشخص شده است که یکی از آنها آغاز مباحث اجرایی برای مدرن سازی راکتور اراک است که در واقع این بحث ها شروع شده است. همین امروز در وین جلسات کارشناسی آغاز شده است.

وی گفت: یک موضوع دیگر درخصوص دستورالعمل ها و بیانیه هایی که باید در راستای رفع تحریم ها از سوی طرف های مقابل صادر شود که مباحث آن از همین امروز باید اغاز شود.

نجفی خاطرنشان کرد: همینطور قرار است فردا کمیسیون مشترک اولین جلسه خود را در وین برگزار بکند و بعد از مباحث کمیسیون می‌توان اطلاعات بیشتری را در این مورد ارائه کرد.