"کلاه آبی‌ها" به کمک میراث فرهنگی جهان در مقابل داعش می‌روند

ایتالیا اعلام کرد که یونسکو پیشنهاد این کشور را برای کمک کلاه آبی‌های مشهور سازمان ملل در محافظت از مکان‌های تاریخی در سراسر جهان در برابر حملات نیروهای داعش قبول کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، داریو فرانچسکینی، وزیر فرهنگ ایتالیا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که یونسکو با ورود کلاه آبی‌ها در این مساله فرهنگی موافقت کرده است.

وی ادامه داد: پس از تخریب مکان‌های تاریخی از جمله در شهر پالمیرا سوریه توسط نیروهای داعش، 53 کشور به این مساله رای مثبت دادند.

وی با اشاره به اینکه اعضای دائم شورای امنیت نیز با این ایده موافق هستند، گفت: پس از مشاهده حملات تروریستی داعش و تصاویر مکا‌ن‌های تخریب شده پالمیرا دیگر جامعه بین‌المللی نمی‌تواند فقط بایستد و نظاره گر این اتفاقات باشد.

صلح‌بانان سازمان ملل که به عنوان کلاه آبی‌ها مشهور هستند قادر خواهند بود برای حفظ مکان‌های تاریخی در جهان وارد عمل شوند.

وی ادامه داد: این ایده با هدف اهمیت دادن به مکان‌های تاریخی که با خطر حملات تروریستی و یا فجایع طبیعی مواجه هستند و یا در مناطق جنگی قرار دارند انجام گرفته است و برهمین اساس جامعه بین‌المللی قادر خواهد بود که با اعزام "کلاه آبی‌های فرهنگی" از این مناطق محافظت کند و پیش از آنکه این مکان‌ها تخریب شوند، از آنها دفاع کند.

وزیر فرهنگ ایتالیا از سازمان ملل خواست که بلافاصله ابعاد وظایف بین‌المللی و عملیاتی آنها را تبیین کند.

نیروهای داعش در ماه مه کنترل شهر پالمیرا را به دست آوردند و برخی از مکان‌های تاریخی آن را تخریب کردند.

انتهای پیام

کد N994147