سید افقهی در برنامه «متن، حاشیه»:

تضعيف جايگاه ولايت فقيه در تيررس جريان شيرازی‌ها است

سیاسی

یک كارشناس مسائل جهان اسلام گفت: تضعیف جایگاه ولايت فقيه همواره در تيررس جريان شيرازی‌ها بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «متن، حاشیه» این هفته طی گفت و گو با سید هادی سید افقهی تحلیلگر مسائل غرب آسیا و جهان عرب  و حجت الاسلام کاشانی کارشناس امور دینی، ابعاد و زوایای تشیع انگلیسی را مورد بررسی قرار داد.

در ابتدای‌ اين برنامه، سید هادی سید افقهی در خصوص تاريخچه پيدايش تشیع انگلیسی گفت: در حدود چهل سال پیش و قبل از اینکه این جریان از عراق به کویت و از آنجا به ایران مهاجرت کنند، شاهد یک‌سری ویژگی‌های انحرافی در زیر پوست این جریان بوديم. البته اين جريان هيچ‌گاه، ظهور و بروز اخیر را نداشته چرا كه در حال حاضر آنها دارای ۱۷ شبکه ماهواره‌ای، فعاليت گسترده در فضای سایبر و مجازي و همچنين نفوذ موذیانه در برخی هیات‌های بزرگ شهر تهران و برخی مراکز استان‌ها دارند.

وي افزود: از سوی دیگر با توجه به  تذکرات و هشدارهای مقام معظم رهبری در مورد خطرات این جریان و مسئله اسلام آمریکایی که امام خمینی(ره) از آن نام می‌بردند و امروز به دو بخش تشیع لندنی یا انگلیسی و تسنن آمریکایی تقسیم شده، خلاء پژوهش و تحقیق در این زمینه احساس شد.

اين كارشناس مسائل جهان اسلام در ادامه اظهار داشت: کاری که ما انجام دادیم در واقع پیش درآمدی است که باید ابعاد تاریخی و فرهنگی و دینی آن توسط فضلای حوزه علمیه و متخصصانی که نسبت به این فرق آگاهی دارند برای نسل جوان تبیین شود و استدلال های علمی و تاریخی بدون حب و بغض و اهانت در برابر این جریان خطرناک ارائه گردد و مشخص شود که مستندات و نقاط تکیه این جریان چیست و پاسخی درخور به آن داده شود. کار تحقیقی ما نیز در اجابت بیانات مقام معظم رهبری و روشنگری در این رابطه انجام شد.

جرياني هم ارز با وهابيت، بهائيت و بابيت

سيدافقهی در رابطه با چرایی اطلاق «تشیع انگلیسی» به این جریان  گفت: اولا به لحاظ اینکه مرکزیت رسانه‌ای و فعالیت‌های تبلیغی و تخریبی این جریان در لندن قرار دارد؛ ‌به آنها تشيع انگليسي گفته مي‌شود  و مصداق دیگر آن این است که استعمار پیر انگلستان تخصص خاصی در ایجاد این فرقه ها و جریاناتی همچون فرقه‌های، وهابيت، بابيت و بهائيت دارد.

وی در ادامه بحث اهداف راهبردی تشیع انگلیسی را به هشت دسته تقسيم كرد و گفت: جریان معروف به «شیرازی‌ها» در واقع منظومه ای است با محوریت مرجع خودخوانده سیدصادق شیرازی و روحانی نمای دیگری به نام حسن اللهیاری از آمریکا که مکمل هم هستند و هیچ مرجعی غیر خود را قبول ندشته و هر که برخلاف تفكر آنها باشد را تکفیر می کنند.

وي در ادامه با اشاره به راهبرد تضعیف جریان مرجعیت انقلابی در حوزه های ایران، عراق، لبنان، افغانستان و... از سوي استكبارگران گفت: تشيع انگليسي هر شخصیت اهل فضل و روحانی که در راستای مبارزه با استکبار جهانی و ترویج مفاهیم انقلاب اسلامی حرکت کند را هدف بی رحمانه تهمت‌ها و ناسزاها قرار مي‌دهد.

تضعيف جايگاه ولايت فقيه در تيررس جريان شيرازي‌ها است

سيدافقهي، مقابله و ضدیت با جریان انقلاب اسلامی ایران را سومين راهبرد جريان مرموز شيرازي‌ها دانست و گفت: تضعیف جایگاه ولايت فقيه همواره در تيررس جريان شيرازی‌ها بوده است.

وي افزود: برادر سیدصادق شیرازی با نام مجتبی در لندن صاحب حوزه علمیه و شبکه فدک می‌باشد و از این طریق هر بی‌حرمتی که مي‌تواند را بر زبان می‌آورد و تحت پوشش مرجعیت خودساخته به شخصیت های دینی و انقلابی مثل سید حسن نصرالله، شیخ عیسی قاسم مرجع شيعيان بحرین، علامه شهيد سیدمحمدباقر صدر، مرحوم بهجت، آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله مکارم شیرازی و ... ناسزا می گویند و هیچ حرمت و حدود اخلاقی را رعایت نمی کنند.

اين كارشناس مسائل جهان اسلام تخریب وجهه اسلام در جهان را هدف ديگر اين گروه عنوان كرد و افزود: يكي ديگر از راهبردهای جريان مرموز شيرازي‌ها، ترسیم چهره خشن، خونین وافراطی از تشیع است.

سيدافقهی افزود: اين راهبرد خطرناك در حالي پيگيري مي شود كه تشیع، مذهبی استدلالی، فقهی و اخلاقی است و آنها درصدد هستند تا با رواج بدعت‌هایی همچون قمه‌زنی، راه‌رفتن روی خار، رفتن زیر سم اسب و ... چهره‌ای خشن از آن ترسیم كرده و فلسفه نهضت سیدالشهدا(ع) را در این آئین‌های غلط و افراطی خلاصه کنند.

وي تشدید اختلافات مذهبی میان تشیع و تسنن را هدف ديگر اين جريان توصيف كرد و گفت: امروز شیعه و سنی به دست داعش سربریده می شوند اما اینها هیچ‌گاه متعرض آن نمی‌شوند ولی مرتب به نمادهای برادران اهل سنت حمله و اهانت می‌کنند و حتی از نسبت های ناروا به همسران پیامبر(ص) نیز فروگذار نمی‌کنند.

بازي جريان تشيع انگليسي در پازل «تفرقه بیانداز و حکومت کن»

سيدافقهي راهبرد ديگر جران شيرازي‌ها را حرکت در راستای اهداف استکبار جهانی خصوصا استعمار پیر انگلیس مبنی بر سیاست قدیمی تفرقه بیانداز و حکومت کن عنوان كرد.

وي در رابطه با فعالیت‌های این جریان مرموز در داخل کشور گفت: آنها در بعضی مكان‌ها، حضور علنی دارند؛ مثل منزل سیدصادق شیرازی در قم که جلسات و شبکه مخصوص به خود به نام مرجعیت را دارد و در مناسبت‌های مختلف سخنرانی و مباحث فقهی خود را مطرح می کند و بد نیست که این موارد از سوي متخصصين فقه، مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا عمق فقهی این مرجع خودخوانده نمایان شود.

سيدافقهي با بيان اينكه روش آنها ورود به سیاست در پوشش مذهب است، افزود: در برخی استان‌ها نيز، در قالب كمك به حسینیه‌ها و تشکل‌های مذهبی سعی دارند در پوشش مجلس عزاداری امام حسین(ع) و اهل بیت خود را وارث حقیقی قیام سیدالشهدا و مدافع حقیقی اهل بیت معرفی نمایند و دیگران را منحرف می‌خوانند و دقیقا همان روشي که وهابیت نسبت به سایر مسلمانان دارند را پياده مي‌كنند.

جريان شيرازي به دنبال تضعيف مرجعيت است

در ادامه حجت الاسلام حامد کاشانی در گفت‌وگوی تلفنی با متن، حاشيه در مورد نفوذ این جریان در بدنه هیات های مذهبی گفت: متاسفانه این جریان مخاطبین خود را از میان قشر مذهبی و معتقد و عاشق اباعبدالله الحسین(ع) انتخاب می‌کند و گستره تبلیغاتی آنها معطوف به این بخش از جامعه شده است.

وي در مورد نوع فعالیت این جریان انحرافی توضیح داد: با توجه به اینکه جریان تشیع انگلیسی یک جریان سیاسی است، مبانی اعتقادی محکمی ندارد و هدف اصلی آن جدا کردن قشر مذهبی از بدنه نظام است.

این کارشناس مسائل دینی افزود: زمانی که فرقه‌ای مثل بهائیت در حال فعالیت است نمی تواند از میان افراد مذهبی عضوگیری کند چون یک مکتب جعلی بیرون از اسلام است. اما این جریان برای اینکه بتواند جامعه مذهبی را از بدنه نظام اسلامی جدا کند، بررسی كرده که جامعه مذهبی ما به چه چیزهایی عقیده دارد.

حجت الاسلام كاشانی در ادامه افزود: یکی از نقاط قوت شیعه ارتباط با مرجعیت است و شیعیان همواره در پی اطاعت از مراجع خود بوده اند، همانطور که در جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی به مرجعیت یک رهبر فرزانه پیروز شدند یا در واقعه تنباکو تحت مرجعیت شیرازی به پیروزی رسیدند و آنها از همين راه براي تضعيف مكتب تشيع قدم برداشته اند.

وی در ادامه گفت: این جریان سعی در ایجاد شکاف میان قشر مذهبی و مراجع نموده است. بی‌حرمتی‌ای که این جریان به مراجع تقلید و علما برجسته روا داشته تا حدی است که در طول تاریخ نمی‌توان به تعداد انگشتان دست برای آن نمونه پیدا کرد.

حجت الاسلام کاشانی درباره مرجعیتی که این جریان معرفی می کند گفت: مرجع در جريان شيرازي‌ها، پیرو عوام است و هر رفتاری در مورد عزاداری را مشروع قلمداد می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی‌در مورد ترويج قمه‌زنی از سوي اين جريان مرموز گفت: مسئله قمه زنی در چند عرصه باید مورد بررسی قرار گیرد. عرصه اول حکم اولیه آن است، اینکه آیا این عمل از ابتدا یک عمل عزاداری شمرده می‌شده یا نه؟ که ممکن است بین نظر مراجع تقلید گذشته اختلاف نظر وجود داشته باشد، برخی آن را بدعت بدانند و برخی هم می‌گویند بدعت نیست.

حجت الاسلام كاشاني افزود: اما نکته حائز اهمیت این است که عامل تازه ای برای این موضوع پیدا شده و نیاز به حکم ثانویه می‌باشد. یعنی اگر تا صد سال پیش هم این عمل بنابر نظر برخی علما انجام می شده و با آن مخالفتی نمی‌شده، اما در آن زمان اینطور نبوده که این حرکات ضبط و ثبت شود و در اقصی نقاط عالم وقتی می‌خواهند تشیع را معرفی کنند از این تصاویر براي مخدوش كردن چهره‌اش استفاده کنند، عاملی که در اینجا به عنوان حکم ثانویه مطرح است، وهن مذهب است.

استاندارد دوگانه غرب در برخورد با تشيع واقعي و تشيع انگليسي

اين كارشناس مسائل مذهبي درباره استقبال استكبار از رفتارهای موهن اين فرقه گفت: کشور انگلستان که همایش شیرخوارگان حسینی را ممنوع اعلام كرده و مانع برگزاري آن است و چون می‌داند مظلومیت شیرخوار اباعبدالله الحسین(ع) به حقانیت امام حسين(ع) و تشيع کمک می کند؛ نه‌تنها با رواج قمه‌زنی مشکلی ندارد بلکه حتی رسانه، سایت اينترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای در اختیار اینها قرار می‌دهد تا قمه‌زنی ترويج كنند.

در ادامه برنامه دکتر افقهی در رابطه با رویکرد تشیع انگلیسی نسبت به گروه‌های تروریستی و تکفیری نيز  گفت: این جریان به جای تکیه بر ارزش‌های انسان‌ساز اسلام، بر روایاتی بسیار ضعیف که محل مناقشه است تاکید دارد. از سوی دیگر وقتی با گروه تروریستی مثل داعش که مظهر ظلم افراطی است مواجه می‌شوند، سکوت می کنند و حتی کلمه‌ای در جهت اعلام جهاد با آن سخن نمی‌گویند!

وي افزود: خود را حافظ خون سیدالشهدا می دانند اما در برابر گروههای تروریستی چون داعش که دشمن ترین دشمنان امام حسين (ع) هستند و در عراق و سوريه، مسلمانان را قتل‌‌عام می‌کنند و هدف خود را تخریب حرم حضرت زینب(س) و حرم امام حسین(ع) عنوان می کند هیچ موضعی نمی گیرند.

وی در تشریح نگرش این جریان نسبت به مسئله فلسطین و صهیونیسم گفت: این جریان نه تنها ضدصهیونیسم نیست بلکه در مقابل روز جهانی قدس را زیر سوال می برد. همانگونه که در مقابل هفته وحدت، هفته برائت را عنوان می‌کنند، روز جهانی قدس را نیز روز آزادسازی سامرا نام نهادند و به شدت مخالف مسئله فلسطین هستند. فلسطینیان را ناصبی معرفی می‌کنند و حمایت از مردم فلسطین را حرام می دانند.

افقهی درباره راهكارهای مقابله با جریان تشیع انگلیسی چند مورد را برشمردند:

-          بیان نقاط ضعف و انحراف این جریان برای نسل جوان

-          برگزاری جلسات هم اندیشی توسط مدیران رسانه

-          برگزاری جلسات آگاه سازی برای مسئولین هیاتها

-          تشریح و تدوین همسویی راهبردی جریان شیرازی ها با سیاست های تفرقه افکنانه استکبار جهانی

-          جلوگیری از فعالیت های میدانی این جریان در عرصه کتاب، جلسات، فضای مجازی و شبکه های ماهواره

-          تدوین مبانی اسلام ناب محمدی و تشیع حقیقی علوی از منابع معتبر و از طریق آیات عظام و علمای اسلام