کرزای: حضور نیروهای خارجی در افغانستان تنها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند

افغانستان

رئیس‌جمهور سابق افغانستان در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای تمدید حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تاکید کرد، حضور نیروهای خارجی تنها منجر به وخیم‌تر شدن وضعیت سیاسی در این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "حامد کرزای"، رئیس جمهوری سابق افغانستان در بیانیه‌ای گفت: مردم افغان 14 سال پیش با حضور دائم نیروهای خارجی موافقت کردند به این امید که تروریسم از بین رفته و صلح در افغانستان برقرار شود اما حضور نیروهای خارجی تحت عنوان مبارزه با تروریسم نه تنها منجر به نابودی تروریسم نشد بلکه در جریان این دوران تروریسم گسترده‌تر نیز شد.

کرزای با اشاره به امضای توافقنامه امنیتی دو جانبه میان کابل و واشنگتن گفت: متاسفانه امضای توافقنامه امنیتی دو جانبه با آمریکا نه تنها منجر به کاهش بی‌ثباتی نشد بلکه درگیری‌ها را تشدید کرد که مغایر با انتظارات مردم افغان بود.

کرزای همچنین از شیوه اعلام تصمیم جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص حفظ نیروهای آمریکایی در افغانستان انتقاد کرده و گفت: اوباما در اظهاراتش به "مرحله غیرمعمول" فصل‌های درگیری اشاره کرد که به معنای ادامه جنگ برای مدتی طولانی است و مردم افغانستان باید انتظار این مساله را داشته باشند.

به گفته حامد کرزای، شبه نظامیان طالبان در روستاها و شهرهای افغاستان جنگ و ناآرامی به راه می‌اندازد تا راه را برای حضور نیروهای خارجی در این کشور هموار سازند.

وی افزود: مردم افغان تنها در صورتی حضور نیروهای خارجی را می‌پذیرند که این مساله منجر به حفظ صلح، ثبات، تمامیت ارضی و امنیت ملیشان شود.

این در حالی است که بیانیه کرزای مغایر با بیانیه مقامات دولت افغانستان است که از تصمیم اوباما برای حفظ نیروهای بیشتر در افغانستان استقبال کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N994085