استقبال رئیس‌جمهور چین از افزایش روابط با انگلیس

انگليس,شکارچی

رئیس‌جمهور چین دولت انگلیس را به دلیل آنچه که انتخاب راهبردی و دوراندیشانه برای تقویت روابط تجاری با کشورش خواند، تحسین کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین در مصاحبه‌ای که با خبرگزاری رویترز انجام داد، در عین حال نگرانی‌ها درباره اقتصاد چین در جهان را تصدیق کرد اما درصدد کاهش این نگرانی‌ها برآمد.

رئیس‌جمهور چین گفت که کشورش نیز به نوبه خود نگران کند شدن اقتصاد جهانی به طور کلی است، با این حال تاکید کرد: پکن در تلاش برای شکل‌دهی مجدد به اقتصادش برای انعطاف بیشتر در آینده این روند نزولی فعلی را تحمل خواهد کرد.

این مصاحبه شی جینپینگ در حالی انجام شده که وی قرار است از فردا سفر چهار روزه رسمی خود به انگلیس را آغاز کرده و وارد شهر لندن شود.

رئیس‌جمهور چین در مصاحبه کتبی خود در پاسخ به پرسش‌های رویترز گفت: انگلیس اعلام کرده که تنها کشور غربی خواهد بود که بیشترین استقبال را از چین خواهد کرد. این یک انتخاب راهبردی و دوراندیشانه است که کاملا با منافع بلندمدت انگلیس مطابقت دارد. چین به دنبال آن است تا به شکل گسترده‌تر و در سطحی بالاتر و در عمقی بیشتر با انگلیس تعامل داشته باشد.

رئیس‌جمهور چین همچنین گفت: سفر وی به انگلیس آغاز دوره‌ای طلایی در روابط دوجانبه دو کشور خواهد بود.

وی از انگلیس و دیگر کشورها خواست آنچه را که غرض‌ورزی علیه شرکت‌های چینی خواند، کنار بگذارند زیرا از شرکت‌های حوزه‌های قطارهای سریع‌السیر، انرژی هسته‌ای و دیگر حوزه‌ها در رقابت برای کسب قراردادهای خارجی حمایت می‌کنند.

رئیس‌جمهور چین گفت: رقابت برای رشد تجارت ضروری است و هیچ‌کس نمی‌خواهد بازار را تسلیم رقیبانش کند. ما امیدواریم که چنین رقابتی سزاوار و مبتنی بر بازار باشد. نباید درهای باز یا درهای شیشه‌ای به عنوان موانع غیراقتصادی و بنا نشده بر بازار ایجاد شوند.

وی افزود: حتی تحت شرایط بازار نیز کشورها از رشد شرکت‌هایشان در راه‌های مختلف حمایت می‌کنند و چنین اقداماتی نباید به عنوان یارانه دولتی برچسب زده شود. زمانی که شرایط فراهم شود چین آماده بررسی تقویت پیوند بازارهای مالی دو کشور خواهد بود.

شی جینپینگ ضمن تایید اینکه کند شدن اقتصاد چین موجب نگرانی است، اظهار کرد که چنین کند شدنی در راستای مطابقت‌های ساختاری عادی است.

وی گفت که اقدامات تسهیل‌کننده پولی اتخاذ شده از جانب چین و تطبیق‌های انجام شده در مکانیسم نرخ تبادل یوآن در ماه اوت که همراه با کاهش ارزش این ارز بود به کم کردن خطرات کمک کردند.

رئیس‌جمهور چین همچنین از حق کشورش برای اجرای طرح‌های توسعه در مناطقی که مدعی مالکیت آنهاست، دفاع کرد و گفت: از زمان باستان تاکنون جزایر دریای چین جنوبی خاک چین محسوب می‌شدند. نیاکان ما آنها را برای ما بجا گذاشته‌اند. مردم چین اجازه نمی‌دهند که هیچ‌کس حاکمیت چین و منافع و حقوق مربوط به این کشور دریای چین جنوبی را نقض کند. با این حال این به نفع چین نیست که در دریای چین جنوبی بی‌ثباتی ایجاد شود.

انتهای پیام

کد N993944