عفو بین الملل از توافق اتحادیه اروپا با ترکیه در خصوص مهاجران انتقاد کرد

عفو بین الملل از رهبران اتحادیه اروپا خواست تا حقوق پناهندگان را برتر از نگرانی‌ها نسبت به حفاظت از مرزهایشان قرار دهند و از برنامه اتحادیه اروپا برای پیشنهاد کمک و اعطای امتیاز به ترکیه برای مسدود کردن سیل پناهجویان به اروپا انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بیانیه یک روز پیش از آن منتشر شد که قرار است آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای حمایت از پیشنهاد اتحادیه اروپا به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه وارد آنکارا شود.

مقامات گفتند، این مشوق‌ها شامل بسته کمک دست کم سه میلیارد یورویی (4 / 3 میلیارد دلاری) برای کمک به ترکیه در میزبانی از بیش از دو میلیون آواره و همچنین تسهیل روند صدور ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شهروندان ترکیه و تسریع مذاکرات برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا است.

این در حالی است که عفو بین الملل در بیانیه ای از اتحادیه اروپا خواست تا راه‌های امنی برای آوارگان که در تلاشند به اروپا برسند، فراهم کند و گفت، پیشنهاد این بلوک مشکلاتی را که آوارگان در ترکیه با آن مواجه هستند و یا تعهد اتحادیه اروپا برای حفاظت از آن‌ها را به حساب نمی‌آورد.

اندرو گاردنر، محقق عفو بین الملل در خصوص ترکیه گفت: مذاکرات میان اتحادیه اروپا و ترکیه این خطر را به همراه دارد که حقوق آوارگان را در درجه دوم و اقدامات کنترل مرزی برای جلوگیری از رسیدن آوارگان و پناهجویان به اروپا را در درجه اول قرار دهد.

وی افزود: اتحادیه اروپا باید به دنبال راه‌هایی باشد که بتواند مسیرهای امن و قانونی به آوارگان و پناهجویان در رسیدن به اروپا پیشنهاد کند. برنامه کنونی هیچ گونه ضمانت مشخصی را برای افزایش مکان‌های اسکان مجدد این آوارگان در ترکیه پیشنهاد نمی‌کند.

عفو بین الملل گفت، اسناد و مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهند پس از آنکه آوارگان نتوانستند خود را به اتحادیه اروپا برسانند، ترکیه با زور آن‌ها را به سوریه وعراق بازگردانده است.

گاردنر گفت: پیش از آنکه با ترکیه به عنوان یکی از شرکای قابل اعتماد در مدیریت مرزی اتحادیه اروپا رفتار شود، آنگلا مرکل باید به ترکیه تاکید کند که به اقداماتش سرو سامانی دهد.

این برنامه اتحادیه اروپا قرار است به توقف ورود مردم به ترکیه یا اتحادیه اروپا برای کسب کار کمک کرده و سپس مانع رفتن پناهجویان و آوارگان از ترکیه به اروپا شود.

انتهای پیام

کد N993867