ولایتی در دیدار وزیر خارجه لبنان:

دیدگاه ایران و لبنان در موضوع سوریه مشترک است

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایران و لبنان در موضوع سوریه دیدگاه مشترکی دارند و با هر گونه دخالت خارجی در سوریه و منطقه مخالف هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار «جبران باسیل» با بیان اینکه لبنان نقش مهمی در منطقه دارد و روابط ایران و لبنان متمایز بوده و ریشه در تاریخ داشته است، اظهار کرد: همواره ارتباطات فرهنگی و سیاسی میان دو کشور وجود داشته است و ملت‌های ایران و لبنان پشتیبان دولت‌های خود بوده‌اند.

وی افزود: لبنان هم مانند برخی کشورهای منطقه تحت فشار رژیم صهیونیستی و جریانات تروریستی قرار داشته و هیچ راهی جز همکاری مشترک در منطقه در مقابله با این معضلات برای لبنان و دیگر کشورها وجود ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مقاومت لبنان هم در برابر صهیونیست‌ها و هم در برابر جریانات تکفیری در منطقه ایستادگی می کنند که موجب افتخار در منطقه و جهان عرب است.

ولایتی تصریح کرد: لبنان کشوری دارای مردمی با روحی بزرگ است و همین موجب شده که این کشور موقعیت ممتازی در میان کشورهای عربی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: روابط ایران و لبنان زمینه مساعدی را برای گسترش همکاری‌ها و افزایش حجم مبادلات دارد و ظرفیت دو کشور بیش از آن چیزی است که امروز شاهد آن هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مساله بحران سوریه گفت: ایران و لبنان در بحث سوریه دیدگاه‌های مشترکی دارند و با هر گونه فعالیت خارجی در سوریه و منطقه مخالف هستند.

ولایتی ادامه داد: ما می‌دانیم مقاومت مردم سوریه، پشتیبانی روحی ملت و مردم لبنان را به همراه دارد. هیچ کسی از خارج از سوریه، کشورهای اروپایی و کشورهای مُرتجع منطقه نمی‌تواند برای ملت سوریه تصمیم بگیرد و بگوید که چه کسی باید به آنها حکومت کند.

وی با تاکید بر اینکه لبنان متحد کامل جمهوری اسلامی است، تصریح کرد: خط مقاومت در مقابل صهیونیسم و تروریسم از ایران شروع می‌شود و به عراق می‌رود و در نهایت تا سوریه و لبنان ادامه پیدا می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: خط مقاومت یک زنجیره منسجم و ارزشمندی است که توانسته مقاومت را در این منطقه زنده نگه دارد و تقویت کند و در عین حال باید گفت هیچ فرقی میان تروریست‌هایی که به نام اسلام علیه مسلمانان و غیرمسلمانان جنایت می‌کنند، با صهیونیست‌ها وجود ندارد، چرا که هر دوی آنها دشمنان بشریت و اسلام هستند.

ولایتی افزود: روابطی که تاکنون بین ایران و لبنان بوده است، یک نمونه بسیار ارزشمندی از روابط برادرانه بین کشورهای منطقه را نشان می‌دهد و امیدواریم که به زودی دولت و ملت سوریه بتوانند علیه تروریسم به پیروزی برسند که در آن صورت سایر مراحل در دیگر نقاط منطقه اعم از عراق و لبنان با پیروزی طی خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما در دیدار امروز توافق داشتیم که مقابله با تروریسم باید یک مقابله منطقه‌ای باشد، گفت: تروریست‌ها امروز به همه کشورهای منطقه طمع دارند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: امیدواریم که هر چه زودتر شرایطی فراهم شود تا مردم لبنان بتوانند انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند و یک رئیس‌جمهور بر اساس خواست ملت لبنان انتخاب شود.

وزیرخارجه لبنان: قدرت ریشه کردن تروریسم در منطقه را داریم

همچنین جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در این دیدار با بیان اینکه برخی تلاش کردند ایران را از معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی دور نگه دارند، اظهار کرد: جمهوری اسلامی با پیشرفت‌های حقیقی و علمی در همه حوزه‌ها توانست خود را در عرصه بین‌المللی ثابت کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی نقش حساسی را در منطقه به خصوص در حمایت از محور مقاومت بر عهده دارد.

باسیل تاکید کرد: خطر تروریسم و جریانات افراطی بسیار جدی است و یکی از راه‌های پیشگیری از رشد افراط‌گرایی این است که با همکاری‌های منطقه‌ای در مقابل این جریانات مقاومت کنیم.

وزیر خارجه لبنان گفت: لبنان نقش ایران در مقابله با رژیم صهیونیستی را همواره به یاد خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امروز با آقای ولایتی درباره انتظارات دو ملت ایران و لبنان و به عنوان دو کشور مقاوم با یکدیگر گفتگو کردیم، خاطرنشان کرد: ایران بر اساس اصول ثابت و منطقه‌ای خود، پیشرفت‌های بسیاری را داشته است.

باسیل اظهار کرد: اعتقاد دارم که ما باید در مرحله اول مسئولیت خود را در مقابله با تروریسم به عنوان یک تهدید جهانی علیه بشریت بر عهده بگیریم. ما قصد داریم که تروریسم را از سرزمینی که از آن ریشه درمی‌آورد، خشک کنیم.

وزیر خارجه لبنان افزود: ما قدرت لازم را برای ریشه کردن تروریسم در منطقه در اختیار داریم و می‌توانیم جلوی گسترش آن را بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه اهمیت لبنان به عنوان یک الگو از همین مساله برمی‌خیزد، ادامه داد: این الگو می‌تواند با تروریسم و تکفیری مقابله کند. مسئولیت ما این است که به موازات مقابله با تروریسم در جهت پیشرفت و توسعه کشورهای خود نیز گام برداریم.

باسیل تصریح کرد: ایران وارد مرحله جدیدی شده است که در آن می‌تواند به همه ملت‌ها، توانمندی‌های بزرگ خود را عرضه کند و ما می‌توانیم از این توانمندی استفاده کنیم.

وزیر خارجه لبنان با تشکر از جمهوری اسلامی برای مقابله با رژیم صهیونیستی، گفت: آنچه ایران در حال حاضر در مقابله با تروریسم در منطقه انجام می‌دهد نیز قابل قدردانی است.

وی خاطرنشان کرد: لبنان به عنوان یک عضو ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با تروریسم، همگان را به ایجاد یک ائتلاف میان دو ائتلاف موجود دعوت می‌کند تا نبرد ما یک مبارزه واحد باشد و هیچ کشوری از آن مستثنی نباشد و همگان بتوانند در آن حضور پیدا کنند.