پیام اسکاتلند به کامرون: خودمان درباره استقلال تصمیم می‌گیریم

سیاسی

رهبر اسکاتلند خطاب به نخست‌وزیر انگلیس گفت که تنها اسکاتلند می‌تواند درباره تبدیل شدن به کشوری مستقل تصمیم بگیرد. وی در کنفرانس سالانه حزبش تلاش کرد تا پیش از تلاش آتی برای استقلال اندکی حمایت جلب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکولا استورجن، رهبر اسکاتلند روز شنبه در کنفرانس سالانه حزب ملی اسکاتلند (SNP) در پیامی خطاب به دولت محافظه کار دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفت: اگر اسکاتلند خواستار برگزاری رفراندوم دوم شد، با آن مخالفت نکنید و بریتانیا را از اتحادیه اروپا بیرون نبرید.

وزیر اول اسکاتلند در جمع فعالان حزبش گفت: رویکرد نخست‌وزیر انگلیس به اسکاتلند نشانگر بدترین مشخصه‌های این دولت از جمله تکبر، دور از دسترس بودن و اشرافی‌گری است. این شما نیستید که درباره آینده اسکاتلند تصمیم می‌گیرید؛ این مردم اسکاتلند هستند که درباره آینده کشورشان تصمیم می‌گیرند.

مردم اسکاتلند در سپتامبر 2014 با 55 درصد در مقابل 45 درصد، رفراندوم جدایی از بریتانیا را رد کردند اما از آن زمان تاکنون محبوبیت حزب ملی اسکاتلند که همواره رویای جدایی دارد، افزایش یافته است. دیوید کامرون گفته است که از نظر وی این مساله حل شده و وی بر روی اختیارات قانونگذاری جدید برای اسکاتلند متمرکز شده است. اما ملی گرایان اسکاتلند امید دارند که تغییر نظر مردم در طولانی مدت کامرون را مجبور کند که بار دیگر در این باره صحبت کند.

انتهای پیام

کد N993786