"رکن آبادی" چه اطلاعاتی در اختیار داشت؟/نماینده حزب الله لبنان در تهران: فرضیه ربوده شدن منتفی نیست

ابنا نوشت: نماینده دبیرکل حزب الله لبنان در تهران می گوید: این فرضیه که احتمالا رکن آبادی ربوده شده باشد را رد نمی کنیم. اما برای اثبات آن نیاز به دلیل است.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ نماینده دبیرکل حزب الله لبنان در تهران در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا در خصوص مفقود شدن «غضنفر رکن آبادی» سفیر سابق ایران در لبنان اطلاعاتی دارید؟ تصریح کرد: تعداد مفقودین حادثه منا کمی زیاد است. باید صبر کرد و نتیجه تحقیقات را دید. اما به نظر من این قضیه مشکوک است.

«سید عبدالله صفی الدین» درباره اینکه آیا از حزب الله یا نیروهای مقاومت کسی مفقود شده است گفت: خیر. تنها یک نفر از شهروندان لبنانی در بین مفقودین وجود دارد و البته پسر این زائر، عضو حزب الله و زنده است.

وی افزود: این فرضیه که احتمالا رکن آبادی ربوده شده باشد را رد نمی کنیم. اما برای اثبات آن نیاز به دلیل است. الان حدود 40نفر از زائران ایرانی مفقود هستند. نیاز به جمع آوری اطلاعات هست. اما نمی توان به طور حتم آن را تایید کرد.

صفی الدین تأکید کرد: آقای رکن آبادی اطلاعات محرمانه زیادی از نیروی مقاومت حزب الله لبنان و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در اختیار نداشته است؛ زیرا بدلیل ناامنی های حال حاضر سفرا نباید اطلاعات زیادی در دست داشته باشند.

نماینده حزب الله لبنان در تهران افزود: ایشان یک فرد سیاسی هستند و نه نظامی امنیتی؛ بنابراین اطلاعاتی محرمانه و نظامی در دست ندارد. پس نمی توان این گونه تحلیل کرد که مقامات آل سعود به دنبال تخلیه اطلاعاتی ایشان هستند.

شایان ذکر است روز پنجشنبه 2 مهر 1394 ش. (مصادف با 24 سپتامبر 2015 م. و 10 ذوالحجه 1436ق.) و همزمان با عید سعید قربان، مسدود کردن راه منتهی به جمرات در سرزمین منا، موجب ازدحام جمعیت و کشته و زخمی شدن بیش از 7000 زائر بیت الله الحرام شد. 464 نفر از قربانیان این حادثه دردناک، حجاج شیعه و سنی از کشور ایران بودند.

5252

کد N993782