ترند خبر داد

اولین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 فردا برگزار می‌شود

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي,برجام

وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به روز عملیاتی شدن برجام اعلام کرد، دراین روز تمام طرف‌های توافق هسته‌ای اقدامات عملی برای اجرای توافق را آغاز خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ترند، برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) که ایران و گروه 1+5 با مشارکت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه در وین بر سر آن به توافق رسیدند قرار است روز یک شنبه (امروز) ، 18 اکتبر عملیاتی می‌شود.

بر اساس توافق وین، عملیاتی شدن برجام پس از گذشت 90 روز از زمانی که شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه 2231 آن را مورد تایید قرارداد، آغاز می‌شود و اکنون که این 90 روز به پایان رسیده است، اقدامات تعیین شده در این توافق وارد مرحله اجرا می‌شوند.

وزارت امور خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد، تمام طرف های امضاکننده توافق هسته‌ای در روز عملیاتی شدن اقدامات مقدماتی عملی را آغاز خواهند کرد و اولین گام ‌ها در مسیر اجرای تعهدات تعیین شده در توافق را بر خواهند داشت که شامل همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سپس لغو تحریم‌های چند جانبه علیه ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است: اولین نشست کمیسیون مشترک ایران و گروه 1+5 نیز قرار است 19 اکتبر (27 مهرماه) در وین برگزار شود. این کمیسیون قرار است بر روند اجرای توافق هسته‌ای نظارت داشته باشد.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که احتمال قوی بتوانیم اقدامات خود را در چارچوب برجام طی هفته آینده شروع کنیم.

صالحی افزود: برای شروع انجام اقدامات هسته‌ای مربوط به ایران در چارچوب برجام تا الان زمان دقیق و مشخص نداریم و البته زمان شروع این اقدامات را رئیس‌جمهوری تعیین می‌کند. فکر می‌کنیم طی هفته آینده بتوانیم کار را شروع کنیم.

صالحی درباره این‌که تاخیر در شروع اقدامات از سوی ایران در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا روز یکشنبه (26مهر) دستور لغو و توقف تحریم‌ها را صادر می‌کنند می‌تواند مشکل آفرین باشد، گفت: برای 1+5 تفاوتی نمی‌کند که ایران طی یک یا سه ماه اقدامات خود را انجام دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ضرورت حضور بازرسان آژانس در زمان شروع انجام اقدامات هسته‌ای اظهار کرد: در برخی مسایل و انجام اقدامات ممکن است آژانس در جریان امر قرار گیرد، اما به طور عمده آژانس باید در پایان کار حضور یابد و اقدامات را طبق برجام راستی‌آزمایی کند.

صالحی در ادامه درباره بیانیه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب نقشه راه تصریح کرد که آژانس در این بیانیه اعلام کرد که ایران طبق نقشه راه اقداماتی را که باید تا 15 اکتبر انجام می‌داده را انجام داده است.

همچنین، حسن روحانی رئیس جمهوری روز شنبه 25 مهرماه قانون" اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" را برای اجرا به وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ کرد.

سید عباس عراقچی نیز روز شنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.

قرار است روز یکشنبه اتحادیه اروپا و آمریکا در مصوبات و دستورالعمل‌های جداگانه ضمن اعلام رسمی موافقت با برنامه جامع اقدام مشترک به ترتیب لغو و توقف اجرای تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کنند.

انتهای پیام

کد N993758